Oświadczenie Prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza

30 grudnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Szanowni mieszkańcy, wielkim smutkiem przeczytałem agresywne w treści stanowisko klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, mające na celu poniżenie mnie w oczach mieszkańców. To kolejny krok ukazujący atmosferę jaka wytworzyła się przez perfidną polityczną grę ludzi ze starego układu. Ludzi, którzy stracili wpływy i bezpośredni dostęp do miejskich pieniędzy.

Polityczna wojna niszczy kulturę i sport!

Jestem zaniepokojony decyzją 17 radnych miejskich, którzy podczas grudniowej sesji budżetowej, zmniejszyli wydatki na działalność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Mysłowickiego Ośrodka Kultury do tego stopnia, że działalność większości młodzieżowych i dziecięcych sekcji jest zagrożona likwidacją.

Pragnę Wam przekazać garść ważnych informacji, z których jednoznacznie wynika, co czeka nas w 2020 roku po zabraniu pieniędzy na działalność ośrodka sportu i kultury.

MOSiR Mysłowice

Na wniosek radnego Jacka Szołtyska, radni zabrali wszystkie zabezpieczone w budżecie roku 2020 pieniądze na dystrybucję energii, wywóz odpadów, zakup wody i odprowadzenie ścieków, utrzymanie i dozorowanie obiektów, wynajem basenu na KWK Mysłowice - Wesoła.

To spowoduje, że od 1 stycznia dyrektor MOSiR będzie zmuszony zamknąć wszystkie obiekty sportowe, łącznie z lodowiskiem, bo nie będzie mógł zawierać nowych umów. Nie będzie mógł również realizować półkolonii letnich i zimowych dla dzieci oraz projektów szkolnych w ramach SKS i MMS. Jednym słowem na bruk pójdzie kilkaset dzieci, a latami tworzony sport młodzieżowy legnie w gruzach.

Pieniędzy nie ma również na organizację i współorganizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nauki pływania, rodzinnych rajdów rowerowych, memoriału im. Jerzego Chromika, memoriału im. Stanisława Padlewskiego, festiwalu kolorów, młodzieżowych biegów przełajowych czy gali sportu dla najlepszych sportowców z Mysłowic.

Przypomnę, że w planie budżetowych wydatków MOSiR na 2020 rok zabezpieczona była kwota 5,4 mln złotych. Radni zabrali 2,2 miliona złotych. Kwota, która pozostała dla MOSiR obecnie wynosi 3,2 mln złotych. Pieniądze te wystarczą tylko na wynagrodzenia pracowników (2,8 mln złotych), oraz podatek od nieruchomości i zarząd trwały (0,4 mln złotych).

Mysłowicki Ośrodek Kultury

Na wniosek radnego Jacka Szołtyska, obniżono dotację podmiotową dla Mysłowickiego Ośrodka Kultury o 2 mln złotych i z zaplanowanej wcześniej kwoty 4,7 mln złotych zostało 2,7 mln. Nie trudno policzyć, że MOKowi zabraknie pieniędzy już w czerwcu - o czym doskonale wiedziało większość radnych głosujących za tym wnioskiem.

Dotacja podmiotowa dla MOK w 2019 wynosiła 4,1 mln złotych bez uwzględniania płacy minimalnej, a na rok 2020 radni przyznali tylko 2,7 mln. Ta kwota nie wystarczy nawet na płace dla pracowników w roku 2020.

Od lipca 2020 dyrekcja MOK będzie zmuszona zamknąć wszystkie obiekty, zwolnić pracowników oraz przestanie organizować i współorganizować wydarzenie kulturalne, których w ciągu roku jest niemal 200!

Szkoły, przedszkola, stowarzyszenia oraz grupy nieformalne nie będą miały wsparcia, jak dotychczas. Przestaną być wspierane wydarzenia w dzielnicach. Nie będą organizowane spektakle, koncerty, pokazy, które w tym roku cieszyły wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Nie zostanie podpisana zaplanowana na 2020 rok umowa z Orkiestrą Górniczą KWK Mysłowice - Wesoła.

Decyzja 17 radnych spowoduje również, że w Mysłowicach nie będzie można zorganizować m.in.: DNIA DZIECKA, FESTIWALU ALTERFEST, AKCJI NIECH ŻYJE RYNEK, DNI MIASTA - 660 URODZINY, IMPREZ NA DZIELNICACH, JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO.

Swoją działalność zawiesić będą musiały prężnie działające sekcje, kluby oraz koła zainteresowań we wszystkich placówkach terenowych. Przestanie istnieć min.: Klub dla dzieci i rodziców „100 Pociech”, zajęcia taneczne, muzyczne, pracownie, miejsca prób dla zespołów, stowarzyszenie Amazonki Tęcza, stowarzyszenie Aktywni Razem oraz wszyscy dla których MOK był miejscem spotkań. Instruktorzy i opiekunowie będą musieli odejść!

W obecnej chwili będzie trzeba zawiesić prace remontowe filii na Morgach oraz działania związane z termomodernizacją MOK przy ul. Strumieńskiego. MOK nie będzie mógł również wnioskować o pieniądze zewnętrzne na budowę kontenerów kultury w dzielnicy Wesoła.

Kancelaria Prezydenta Miasta

W Kancelarii zabezpieczone były pieniądze na pikniki integracyjne dla seniorów i osób niepełnosprawnych, akcje wspierające rodziny wielodzietne, działania prozdrowotne, szczepienia hpv i boreliozę dla seniorów, wsparcie dla klubów sportowych, wyjazdy uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin czy zakup nagród i pucharów dla organizacji pozarządowych. Tu radni zabrali wszystkie pieniądze!

Podsumowanie:
Mijający 2019 rok obfitował w wiele znakomicie zorganizowanych imprez kulturalnych i sportowych. Uczestniczyły w nich tysiące Mysłowiczan. 660 urodziny miasta zapowiadają się w czarnych barwach.

O szczegółach dowiecie się niebawem.

Z wyrazami szacunku
Dariusz Wójtowicz
Prezydent Miasta Mysłowice

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice