Milena Pyka: biegowa mistrzyni z Mysłowic!

19 lutego 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Milena Pyka to znakomita biegaczka z Mysłowic, której talent i ciężka praca zaowocowały złotym medalem na dystansie 3000 metrów podczas tegorocznych Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce w Toruniu, w kategorii wiekowej do lat 20. Ten sportowy sukces został poprzedzony 8 latami ciężkich treningów i wielu wyrzeczeń. Mysłowiczanka, na co dzień trenująca w Sosnowcu, 27 lutego stanie się pełnoletnia. Tym samym sprawiła sobie wspaniały prezent na swoje 18 urodziny.

Mat. Dariusz Wójtowicz
Foto: nadesłane

Milena Pyka to tytan pracy. Na trasach biegowych i w halach sportowych trenuje 6 razy w tygodniu. Wakacyjne wyjazdy, również te rodzinne, są w pełni podporządkowane treningom i dyscyplinie żywieniowej. Jej znakomite wyniki osiągane na przestrzeni ostatnich lat spowodowały, że w 2017 roku otrzymała powołanie do Kadry Narodowej, w konkurencji biegów średniodystansowych. Posiada również dwa kółka olimpijskie nadawane przez Polski Komitet Olimpijski.

Swoją przygodę z biegami Milena rozpoczęła w wieku 10 lat, na obiektach MOSiR Mysłowice. Pierwszym trenerem naszej biegaczki był Józef Szendera. Po 4 latach wspólnych treningów z panem Józefem, trafiła do sekcji UKS Chromik Mysłowice, gdzie w latach 2014 - 2016 sportowym rozwojem Mysłowiczanki zajmował się trener Robert Proksa. Od stycznia 2017 roku trenerem Mileny jest Wiesław Paszta, pod którego czujnym okiem trenuje w MKS MOS Płomień Sosnowiec i tam właśnie osiągnęła swoje największe sportowe sukcesy, wraz ze wspomnianym na początku Halowym Mistrzostwem Polski w Toruniu. Oprócz trenerów, Milena może liczyć na bezgraniczne wsparcie swoich rodziców.

Nasza mistrzyni w biegach średniodystansowych to drobnej postury dziewczyna, której kolekcja medali i pucharów powoduje zawrót głowy. Pomimo wielu sportowych sukcesów, cechuje ją skromność i miłe usposobienie do otaczającego ją świata. Jak każda nastolatka ma swoje pasje, plany i marzenia. W wolnych chwilach słucha muzyki, w szczególności japońskiego rocka. Obecnie jest uczennicą 2 klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach.

Milena po zakończeniu szkoły średniej, chce studiować na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach lub Krakowie, aby w przyszłości zostać fizjoterapeutką i nadal pracować ze sportowcami. Jednak jej najbliższe plany wiążą się z wyjazdem na tegoroczne Mistrzostwa Świata, które odbędą się w lipcu w Tampere 2018’. Jej celem jest zdobycie medalu dla Polski.

W ostatnich latach Milena Pyka zdobyła wiele tytułów w kategorii młodzików i juniorów. Jej największe sukcesy w biegach przełajowych i na hali to:

Halowe Mistrzostwo Polski Juniorów w biegu na 3000 metrów U20 Toruń 2018’
Wicemistrzostwo w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Warszawie 2017’ w biegu na 2000 metrów z przeszkodami U18
Brązowy medal w Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 2000 metrów Toruń 2017’ U18
Brązowy Medal Mistrzostw Polski Młodzików Radom 2015’ w biegu na 1000 metrów U16
Złoty medal Halowych Mistrzostw Śląska 2018’ odbywających się w Ostrawie w biegu na 2000 metrów
Złoty medal Mistrzostw Śląska 2017’ w biegu na 2000 metrów z przeszkodami w Bielsku Białej
Złoty medal Mistrzostw Śląska w biegach przełajowych w Mysłowicach 2017’ w biegu na 2000 metrów

Jak już wspomniałem, Milena to Mysłowiczanka, która na co dzień trenuje w Płomieniu Sosnowiec, gdzie stworzono jej bardzo dobre warunki do sportowego rozwoju. Liczę, że w końcu i Mysłowice doczekają się obiektów, które spowodują, że najlepsi lekkoatleci nie będą zmuszeni do wyjazdów poza miasto.

Milenie zaś życzę kolejnych sukcesów na bieżniach Polski, Europy i Świata!

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice