Mamy Tramwaje Śląskie

02 stycznia 2009

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Od wtorku nasze miasto jest jednym z dwunastu właścicieli spółki Tramwaje Śląskie. Po półtora roku od przejęcia spółki od Skarbu Państwa, KZK GOP przekazał sto procent akcji TŚ gminom.

Od wtorku nasze miasto jest jednym z dwunastu właścicieli spółki Tramwaje Śląskie. Po półtora roku od przejęcia spółki od Skarbu Państwa, KZK GOP przekazał sto procent akcji TŚ gminom.Udziały podzielono proporcjonalnie do kilometrów szyn znajdujących się na terenie poszczególnych miast. Mysłowicom przypadł 1 proc. udziałów. Mniej od nas mają: Czeladź i Siemianowice Śląskie. Największymi akcjonariuszami skomunalizowanej spółki będą: Katowice dysponujące jedną czwartą akcji, Sosnowiec i Bytom (po prawie 15 proc. udziałów) oraz Zabrze dysponujące ponad 12 proc. akcji.Przekazanie akcji gminom ma poprawić sytuację spółki i ułatwić inwestowanie w rozpadające się torowiska i przestarzały tabor. Będąc bezpośrednim właścicielem gminom będzie znacznie łatwiej to robić - choćby poprzez podnoszenie kapitału zakładowego TŚ. Takie operacje Katowice, Sosnowiec i Gliwice wykonują już w swoich PKM-ach. Dzięki temu te firmy każdego roku kupują nowe lub znacznie nowsze niż aktualnie używane autobusy. Łatwiej będzie również pozyskiwać pieniądze z Unii.KPB  -  POLSKA Dziennik Zachodni

O Autorze

Dariusz Wójtowicz

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice