Kolejne spotkanie ws. przebudowy mysłowickiego torowiska!

11 lutego 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Trwają intensywne rozmowy i uzgodnienia branżowe na temat największej w ostatnich latach inwestycji, która planowana jest w naszym mieście. Chodzi o przebudowę torowiska linii tramwajowej nr 14 oraz remontem ulic - Bytomskiej, Starokościelnej, Powstańców i Szymanowskiego.

Umowa w sprawie wspomnianej inwestycji została podpisana już w 2016 roku. Jednak przez brak należytego zaangażowania i konsekwencji w działaniu poprzednich władz miejskich, termin zakończenia prac przy dokumentacji technicznej przesuwany był, aż czterokrotnie. Pierwotnie prace projektowe miały zakończyć się 30.06.2017 r., ale ze względów proceduralnych termin został przesunięty na 30.11.2017 r., następnie na 15.06.2018 r.

Ostatecznie projekt miał być gotowy 15.12.2018 r. Niestety końcowych rezultatów nie widać do dziś, bo prace projektowe trwają i trwają...

Ze względu na duże ryzyko w dotrzymaniu końcowych terminów prezydent miasta Dariusz Wójtowicz w ubiegły czwartek zwołał kolejną naradę, w której uczestniczyli – wiceprezydent Urszula Gruca – Stachura, przedstawiciel Tramwajów Śląskich i MPWiK oraz pracownicy Urzędu Miasta, którzy bezpośrednio zaangażowani są z inwestycją.

Dobra wiadomość jest taka, że projektant w końcu porozumiał się z MPWiK, co do przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej.

Natomiast sporym problemem są grunty przylegające do ulic, które objęte zostały modernizacją. Nie wszystkie z nich mają uregulowaną sytuację prawną, a to oznacza konieczność ich wykupienia. To dodatkowe koszty, które musi ponieść miasto.

Podczas spotkania prezydent Wójtowicz zażądał, aby prace projektowe oraz wymagana dokumentacja z pozwoleniem na budowę zakończyły się najpóźniej w maju tego roku.
To pozwoli Wydziałowi Architektury i Budownictwa wydać pozwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, a następnie będą mogły rozpocząć się pierwsze prace ziemne.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, inwestycja jest bardzo kosztowna. W sumie pochłonie około 40 mln złotych, z czego około 25% wartości wydatków będzie musiało wyłożyć miasto. W zakres robót wchodzą – przebudowa torowiska, odbudowa nawierzchni jezdni oraz chodników i ulic wzdłuż Powstańców, Szymanowskiego, Starokościelnej i Bytomskiej, budowa ronda w okolicach kościoła NSPJ, remont elewacji budynków, znajdujących się przy ww. ulicach oraz przebudowa kanalizacji.

- Chcemy, aby w zakresie tej inwestycji znalazło się również przyłączenie do uciepłowienia budynków na Starym Mieście. Będzie to element walki ze smogiem. Chciałbym również żeby remont budynków nie odbył się połowicznie i nie obejmował jedynie elewacji. Klatki schodowe w tamtych kamienicach również wymagają remontu. Wszystko zależy jednak od środków finansowych - tłumaczy Prezydent Dariusz Wójtowicz.

Następne branżowe spotkanie zaplanowane zostało na 26 lutego. My będziemy na bieżąco informowali naszych Czytelników o kolejnych decyzjach.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice