Harmonogram spłat MPWiK odrzucony. Inwestycje miejskie zagrożone.

12 grudnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Dzisiaj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Mysłowice. Głównym tematem była propozycja zmian spłaty ogromnych zobowiązań MPWiK, w taki sposób, aby spółka wodociągowa mogła samodzielnie regulować długi. Radni odrzucili propozycję prezydenta i nowego zarządu spółki. To sprawi, że prezydent jest zmuszony do odstąpienia od wielu ważnych inwestycji i remontów, jakie były planowane w najbliższych latach.

Wynegocjowany z bankiem nowy harmonogram spłat dostosowany był do obecnych możliwości finansowych MPWiK i w żaden sposób nie uszczupliłyby budżetu gminy. Negocjacje trwały niemal rok. Banki widząc, że spółka wodociągowa jest wiarygodna i nie przynosi już wielomilionowych strat, przystąpiły do planu restrukturyzacji. Plan jednak został odrzucony...

Ważnym elementem procesu zmian w MPWiK było rozłożenie w czasie spłaty długów, co pozwoliłoby miastu na „uwolnienie” w najbliższych latach ponad 100 milionów złotych - dzisiaj zablokowanych pod ewentualną spłatę długów MPWiK. 

Pieniądze miały być przeznaczone na kolejne gminne inwestycje takie jak: przebudowa torowisk od ulicy Bytomskiej do Promenady, remont Parku Zamkowego, termomodernizacja szkół i przedszkoli, modernizacja budynków komunalnych czy budowa dróg rowerowych Bike&Ride. Próbowano również dopiąć finansowanie budowy nowej Szkoły Podstawowej w dzielnicy Larysz. Po dzisiejszej decyzji trudno myśleć o rozwoju miasta. To będzie bardziej administrowanie zdewastowanego majątku.


Przypominamy, że od chwili zmiany Prezydenta Mysłowic w 2018 roku, MPWiK przestał generować wielomilionowe straty ponieważ wypowiedziano niekorzystne umowy, pozbyto się zewnętrznych podmiotów, zwolniono nieodpowiedzialnych ludzi powiązanych z politycznymi elitami miasta. Obecny prezydent zabronił przyjmowania do pracy „zauszników” bez kompetencji, wiedzy i chęci pracy. Dzięki temu otworzyła się szansa, że spółka sama rozpocznie spłatę ogromnych zobowiązań, już bez pomocy miasta. Niestety spłaszczenie rat nie powiodło się i w  latach 2021 - 2023 gminny budżet będzie mocno uszczuplony przez balonowe raty, do jakich doprowadziła ekipa poprzedniego włodarza Edwarda Lasoka.

Przeciwko propozycji Prezydenta Wójtowicza głosowali radni, którzy w ostatnich latach doprowadzili do katastrofy finansowej naszego miasta. Wychodząc z sali sesyjnej nie ukrywali zadowolenia. Ich komentarze i kpiny z niemal beznadziejnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecny prezydent, również były jednoznaczne. To smutne ile złości noszą w sobie niektórzy samorządowcy z Mysłowic. Ich polityczna walka stała się ważniejsza niż dobro mieszkańców.

Brak współpracy z prezydentem i próby upokarzania go na każdym kroku nie wróżą miastu i jego mieszkańcom nic dobrego. Prezydent swoimi decyzjami doprowadził do tego, że pierwszy raz od wielu lat nie trzeba zaciągać kredytu na bieżącą działalność miasta. Pozbył się układów, które latami niszczyły miasto. A to nie wszystkim się podoba.

Jutro przekażemy informację o wysokości spłat wygenerowanych latami kredytów. Powiemy również o zagrożonych inwestycjach.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice