EkoMysłowice: Gotówka za plastikową butelkę!

15 lipca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Mysłowice jak Kraków, stawiają automat wydający gotówkę za plastikowe butelki! W budynku Urzędu Miasta Mysłowice stanął dziś automat, który za włożone do środka plastikowe butelki, wydaje gotówkę o wartości 10 groszy. Automat będzie tutaj do końca lipca, a niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości pojawi się na stałe w kilku innych dzielnicach miasta.

Wystarczy przynieść do urzędu opróżnioną plastikową butelkę, nakrętkę wrzucić do kosza, który znajduję się obok, a samą butelkę włożyć do oznaczonego otworu. Po chwili maszyna wyda 10 groszy. Nic prostszego. Warto pamiętać, że butelki muszą być opróżnione i nie mogą być zgniecione. Jeśli butelka nie ma etykiety z kodem kreskowym, albo jest spoza kraju, zostanie przez automat odrzucona.

Cieszę się, że po tak ważnym mieście jak Kraków udało się sprowadzić automat do naszych Mysłowic. Wierzę, że również tutaj odniesie on ogromny sukces. Jesteśmy gotowi do przyjęcia nawet 10 tysięcy butelek, czekamy teraz na reakcję mieszkańców. Wierzymy, że będzie ona pozytywna – podkreśla Prezes Zakładu Oczyszczania Miasta w Mysłowicach, Marcin Podsiadło. 

Oczywiście, to akcja pilotażowa, najważniejszy tutaj jest odzew mysłowiczan. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli będziemy dążyli do tego by taki automat na stałe zagościł w naszym mieście –podkreśla Prezes Podsiadło.

Oficjalnie otwarcie automatu oraz pierwszą butelkę w Mysłowicach wrzucił Prezydent Dariusz Wójtowicz Symboliczne 10 groszy jest symbolicznym wynagrodzeniem za naszą dbałość o środowisko, mimo, że pewnie wszyscy zgadzamy się z stwierdzeniem, że na rzecz naszej planety powinniśmy działać bezinteresownie. Jestem dumny, że Mysłowice podążyły w ślady takiego miasta jak Kraków. Teraz wszystko w rękach mieszkańców, więc zapraszamy do urzędu, gdzie jutro przyniosę kolejne butelki! – zaznaczył Prezydent Wójtowicz.

Automatyczne systemy sortujące plastikowe butelki funkcjonują już w innych europejskich państwach, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji czy Skandynawii. Korzystają z nich mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący np. sklepy. W samej tylko Norwegii przetwarza się aż 97 proc. butelek PET.

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice