Dariusz Wójtowicz: Mój komentarz do odrzuconej uchwały budżetowej na 2019 rok

22 grudnia 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 20 grudnia 2018, w stosunku głosów 11 Przeciw i tylko 10 Za, nie została przez Radę przyjęta uchwała budżetowa dla Miasta Mysłowice na rok 2019.

Za odrzuceniem uchwały głosowali Radni Koalicji Obywatelskiej (10 osób) i radny Grzegorz Łukaszek z MPS.

Ci sami radni wcześniej wielokrotnie deklarowali chęć pomocy i współpracy przy dokonywanej obecnie naprawie finansów Mysłowic. Niestety zapowiadane deklaracje okazały się puste, a górę wzięła chęć politycznej zemsty. Wcześniej radni KO nie przyjęli mojego zaproszenia na spotkanie i omówienie propozycji budżetowych. Podczas grudniowych obrad nie została przeprowadzona nawet krótka debata budżetowa, co potwierdza działanie mające na celu upokorzenie mnie w oczach mieszkańców. O tym Mysłowiczanie powinni wiedzieć.

Należy pamiętać, że konsekwencją odrzucenia uchwały budżetowej jest m.in. to, że Szpital Miejski nr 2 nie dostanie na czas finansowego wsparcia w kwocie 2,5 mln zł, sportowym rodzinom nie będę mógł zwiększyć deklarowanego wcześniej finansowego wsparcia w kwocie ponad 1 mln zł, a wiele osób straci pracę. To kolejne rachunki do zapłaty jakie radni z Mysłowic wystawili mieszkańcom już w pierwszych dniach nowej kadencji.

Kolejny raz pragnę podkreślić, iż konsekwencje wynikające z faktu nieprzyjęcia uchwały budżetowej najbardziej uderzają w mieszkańców i pracowników samorządowych.

Jak wynika z treści art. 240 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, w przypadku nieuchwalenia budżetu przez Radę Miejską do dnia 31 stycznia, dalsze postępowanie w sprawie należy już do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta zaś, do końca lutego ustali gminie budżet „zastępczy”, który obejmować będzie WYŁĄCZNIE wydatki na obowiązkowe zadania własne gminy oraz zadania zlecone. Bez zaplanowanych wcześniej inwestycjim.in. w placówkach oświatowych działających na terenie Mysłowic.

Przy czym, do dnia ustalenia budżetu przez RIO podstawą gospodarki finansowej gminy będzie projekt uchwały budżetowej, przygotowany wcześniej przez Prezydenta.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że zastępcze ustalenie budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową ma być z jednej strony nadzwyczajnym środkiem umożliwiającym funkcjonowanie gminy, a z drugiej strony stanowi swoistą dolegliwość dla Rady Gminy niewywiązującej się ze swych obowiązków.

Regionalna Izba Obrachunkowa nie uchwala budżetu, tylko go ustala w zakresie ograniczonym, który nie obejmuje wydatków majątkowych ponieważ nie są one obowiązkowym zadaniem własnym gminy.

To zaś oznacza, że w budżecie zastępczym nie zostaną uwzględnione wydatki na większość zadań inwestycyjnych przewidzianych w programach wieloletnich do realizacji w 2019 roku. Tym samym, nie mają szans na realizację nowe inwestycje, które znalazły się w projekcie nieprzyjętej przez Radę uchwały budżetowej.

Budżet zastępczy ustalony przez RIO oznacza w praktyce wielomiesięczny okres stagnacji dla gminy. Odczuwalny zarówno pod względem inwestycyjnym jak też społeczno-kulturalnym (ograniczone środki na promocję miasta, organizację wydarzeń kulturalnych, imprez plenerowych, sportowych czy okolicznościowych, których koszt wykracza poza możliwości własne samorządowych instytucji kultury).

Zostając Prezydentem Mysłowic zastałem chaos organizacyjny, prywatę, niegospodarność i pustą kasę. Chcąc to zmienić zadeklarowałem wszystkim radnym pełną współpracę i transparentność podczas podejmowania decyzji. Aby ratować miasto przed finansową katastrofą odrzuciłem na bok wszelkie polityczne działania, licząc na wsparcie wszystkich radnych miejskich.

Przykro mi, że pomimo moich próśb i zaproszeń do dyskusji, nie otrzymałem wsparcia, aż 11 radnych. Szczególnie martwi mnie fakt, że polityczne wojenki w naszym mieście rozpoczynają się od nowa, a to nie wróży nic dobrego!

Zgodnie z zapisami Konstytucji oraz  ustaw ustrojowych uchwalenie budżetu to jeden z podstawowych obowiązków Radnych.

Tym samym, żadne konflikty polityczne czy to w Radzie Miejskiej, czy też pomiędzy radnymi, a Prezydentem, nie powinny mieć wpływu na uchwalenie budżetu, bez którego gmina nie może prawidłowo funkcjonować.
Radni Koalicji Obywatelskiej z Mysłowic swoim postępowaniem działają tylko i wyłącznie na szkodę mieszkańców Mysłowic, co dla mnie jest czymś niezrozumiałym.

Radni winni pamiętać, że samorząd gminny powołany został do służby i możliwie, jak najskuteczniejszego zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności, a nie do uprawiania „wielkiej” polityki przez co cierpią mieszkańcy.

Panie i Panowie Radni,
Mysłowiczanie wierzą w naszą mądrość i chęć porozumienia ponad politycznymi podziałami. Nie możemy ich kolejny raz zawieść i tym samym dopuścić do stagnacji w kolejnych latach oraz zahamowania rozwoju naszej Małej Ojczyzny.

Pomimo Waszej nieprzychylności, ja nadal deklaruję swoją chęć współpracy z wszystkimi radnymi i zapraszam do dyskusji nad uchwałą budżetową na 2019 rok.

Z tego też powodu niebawem złożę wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miasta Mysłowice, już w pierwszych dniach stycznia. Uchwalenie budżetu na 2019 rok to nasza powinność!

Z wyrazami szacunku
Dariusz Wójtowicz
Prezydent Miasta Mysłowice

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice