Wady samochodu a odpowiedzialność sprzedawcy

24 lutego 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Czytelnik: W grudniu 2013 r. zakupiłem samochód w komisie samochodowym w Mysłowicach. Po około dwóch tygodniach eksploatacji pojazdu ujawniły się wady, które uniemożliwiają korzystanie z samochodu. Po dokonaniu badania pojazdu w warsztacie okazało się, iż konieczna będzie wymiana całego silnika. Co powinienem zrobić, aby odzyskać pieniądze za zakupiony samochód, gdyż sprzedawca odmówił naprawy samochodu.

Prawnik: W przedstawionej przez Pana sytuacji, z uwagi na transakcje zawartą pomiędzy sprzedającym - przedsiębiorcą, a konsumentem jako kupującym zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

Należy przyjąć, iż zakupiony samochód jest niezgodny z umową, wówczas zgodnie z art. 8 w/w ustawy, konsument może najpierw żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy (w przypadku samochodu używanego wymiana na nowy nie jest możliwa). Wybór należy do kupującego.

Następnie zgodnie z art. 8 ust. 4 w/w ustawy  jeżeli kupujący, z przyczyn określonych powyżej, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna.

Tak, więc w pierwszej kolejności powinien Pan wysłać do sprzedającego zawiadomienie o ujawnieniu wady, żądając jednocześnie naprawy samochodu używanego. Sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego w terminie 14 dni. Jeśli nie dochowa tego terminu, uznaje się, że sprzedawca uznał żądania konsumenta i powinien je zrealizować. W przypadku braku realizacji powyższej naprawy lub odpowiedzi na zgłoszenie wady, może Pan albo odstąpić od umowy poprzez wysłanie sprzedającemu stosownego oświadczenia za potwierdzeniem odbioru albo żądać obniżenia ceny.

W następnej kolejności, w przypadku odstąpienia od umowy, jeżeli sprzedający nie zwróci nam wpłaconej kwoty tytułem ceny sprzedaży, wówczas kierujemy pozew do Sądu wnosząc o zasądzenie stosownej sumy pieniężnej (wpłacone). Z kolei przy roszczeniu obniżenia ceny sprzedaży żądanie formułowane jest przez zasądzenie określonej sumy pieniężnej. Powyższa suma pieniężna powinna stanowić koszt nakładów i starań niezbędnych do doprowadzenia rzeczy poprzez usunięcie wad, do stanu zgodnego z przeznaczeniem i umową.

Na marginesie pamiętać należy, że roszczenia z tytułu niezgodności towaru z umową możemy podnosić w terminie 2 lat od daty wydania towaru, natomiast przy rzeczach używanych strony mogą w umowie skrócić ten termin do roku.

Z praktycznego punktu widzenia, przy zawieraniu jakichkolwiek umów z udziałem konsumentów powinniśmy pamiętać o gromadzeniu wszelkiej możliwej dokumentacji sprzedaży. W przypadku ujawnienia wad winniśmy dokumentować wszelkie naprawy i poniesione koszty (faktury, paragony, oświadczenia i dane mechaników), tak aby możliwe było ich późniejsze wykorzystanie w procesie sądowym jako materiał dowodowy.

Kontakt ze sprzedawcą również powinien odbywać się w formie pisemnej przesyłek listowych (poleconych lub poleconych za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Porady prawnej udzielił
Wojciech Berendowicz

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice