Rozstanie z pracodawcą? Zrób to z klasą!

18 września 2015

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_19vgselhabj61lfd1hkopkn1mvi10.jpg
Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Moment, gdy pracownik decyduje się na odejście z dotychczasowej pracy, to chwila, kiedy trzeba pożegnać się z pracodawcą. Ale zasady savoir vivre odnoszą się również do sytuacja, gdy to pracodawca postanawia się rozstać z podwładnym. W jaki sposób rozstać się z klasą?

Istnieje wiele powodów, dla których zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zdecydować się na zakończenie współpracy. Większość dotyczy jednak nieporozumień na tle finansowym czy niemożności dogadania się w kluczowych sprawach. Pracownicy często uważają, że w danej firmie nauczyli się już wszystkiego i dalszy rozwój jest niemożliwy.

Niezależnie od powodów, dla których pracownik żegna się z pracodawcą, powinien pomyśleć o tym, by rozstanie przebiegało w dobrej atmosferze. Powodów jest wiele: poza referencjami czy po prostu budowaniem dobrej opinii o sobie, warto pamiętać o tym, by nie zatrzaskiwać za sobą drzwi. Jeżeli okaże się, że trzeba powrócić i zapytać o pracę, to może się okazać, że pracodawca nie będzie skłonny pomóc pracownikowi, który pozostawił po sobie niesmak.

Rozliczyć się ze sprzętu

Zasadniczo każdy pracownik powinien rozliczyć się z otrzymanego sprzętu czy dokumentów. Choć świadectwo pracy pracodawca ma obowiązek wręczyć niezwłocznie, to nie można zapomnieć, że postępując w taki sposób można uniknąć szeregu problemów.

Dobrze również uporządkować wszystkie prowadzone sprawy. Pracownik powinien poukładać dokumenty i przekazać je w taki sposób współpracownikowi, by ten nie miał powodów do narzekań. Dzięki temu będzie on po prostu dobrze wspominany w zakładzie pracy – jako rzetelny i odpowiedzialny pracownik. A przecież o to chodzi, prawda?

Podziękować za współpracę

Choć nie jest to konieczne i wymagane przepisami prawa pracy, to pracownik powinien pomyśleć o tym, by podziękować za dotychczasową współpracę zarówno swojemu szefowi, jak i współpracownikom. Część odchodzących z firmy pracowników przynosi – w ostatni dzień pracy – drobny poczęstunek. Takie rozwiązanie jest mile widziane.

Podziękować za współpracę należy również wówczas, gdy zwalnia pracodawca i to niezależnie od powodu. Pracownik nie ma pewności, czy kiedyś nie będzie jeszcze pracował dla danej firmy lub nie spotka się z jej szefem, będąc pracownikiem innej firmy. Takie rozwiązanie się po prostu sprawdza i można dzięki niemu tylko zyskać - dodaje specjalista z Regionalnych Serwisów Pracy.

Poproś o referencje

Pracodawca nie ma obowiązku wystawić pracownikowi referencji. W praktyce jednak takie ułatwiają znalezienie nowej posady. Warto o nie poprosić, by móc podnieść swoje szanse na znalezienie nowej posady. O referencjach powinien pamiętać każdy i to niezależnie od tego, w jaki sposób widzi swoją dalszą karierę.

Choć najpopularniejsze są referencje pisemne, warto zapytać pracodawcę (lub bezpośredniego przełożonego) o możliwość udostępnienia jego numeru telefonu potencjalnemu szefowi, który będzie chciał zweryfikować umiejętności kandydata.

Bez prania brudów

Rozstanie z pracodawcą nie musi być łatwe. Warto jednak pamiętać o ogólnych zasadach, które dotyczą tego, że rozchodzić należy się bez wzajemnych pretensji. W ten sposób można zyskać najwięcej. Pokazując klasę, można jednocześnie pokazać byłemu już szefowi, że stracił świetnego pracownika, który doskonale potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-myslowice.pl

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice