PIT w 2015 - najważniejsze zmiany

14 lutego 2015

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_19e4rs57s8t31u405pqodokrj10.jpg
Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Od początku stycznia można już rozliczyć się ze swoich opodatkowanych dochodów uzyskanych w roku 2014. Za nami jest także pierwszy termin, w którym to niektórzy podatnicy musieli złożyć obowiązkowe deklaracje w formie PIT-u. W tym roku rewolucji w systemie podatkowym nie ma, choć nie obyło się bez kilku znaczących zmian.

Jako pierwsi swoje zeznania podatkowe musieli przedstawić między innymi podatnicy korzystający z tzw. karty podatkowej (PIT-16A), osoby duchowne (PIT-19A) oraz przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu (PIT-28). Ich termin upłynął wraz z dniem 2 lutego 2015 roku. Tyle samo czasu na przesłanie deklaracji do organu skarbowego mieli płatnicy, którzy rozliczali mniej niż pięciu podatników w tradycyjnej papierowej formie. Kolejne terminy składania PIT-ów upływają kolejno 2 marca (PIT-40 i PIT-40A) oraz 30 kwietnia (m.in. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39).

Obowiązkowo przez Internet

Od tego roku część podatników musi złożyć PIT obowiązkowo przez Internet. Zmiana ta dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają zamiar rozliczyć się za więcej niż pięciu pracowników. To ważny krok ku pełnej informatyzacji systemu rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. W poprzednim roku swój PIT przez Internet złożył co czwarty Polak. Szacuje się, że w tym roku liczba może znacząco wzrosnąć.

Zmiany w uldze na dzieci

Największą zmianą, czekającą w tym roku na podatnika, są nowe zasady obowiązuje w tzw. uldze na dzieci (inaczej nazywaną ulgą prorodzinną). Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, wysokość tej ulgi zostaje zwiększona o 20% dla każdej rodziny wielodzietnej (czyli takiej, w skład której wchodzi co najmniej troje dzieci). Nowością jest również przyznanie pełnej kwoty ulgi dla rodzin, których roczny dochód był niższy od standardowej kwoty tego odliczenia. Bez zmian natomiast pozostała kwota ulgi, jaka należy się rodzinom mniejszym.

Nowe wzory formularzy

Ze względu na wprowadzone nowości, zmianie uległy również wzory niektórych deklaracji PIT. Od stycznia 2015 roku w nieco odmiennym wydaniu będą między innymi PIT-37, PIT-36 czy popularny załącznik PIT/O.

Jak złożyć PIT?

System składania deklaracji podatkowych przewiduje trzy możliwości dostarczenia PIT-ów do odpowiedniego organu skarbowego. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście osobista wizyta w Urzędzie i przekazanie wypełnionego formularza w okienku podawczym. Drugim sposobem jest wspominana już droga elektroniczna – każdy podatnik może złożyć PIT przez Internet bez potrzeby posiadania specjalnego e-podpisu. Istnieje również opcja wysłania formularza tradycyjną korespondencją. Warto pamiętać, by nie przekroczyć ustalonych z góry terminów przedłożenia deklaracji podatkowych. Brak zeznania złożonego w terminie grozi wysokimi karami finansowymi.

1% podatku

Jak co roku, Polacy będą mogli również przekazać 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dostępny jest już spis podmiotów uprawnionych do przyjęcia 1 %, posiadających obowiązkowy numer KRS. W ostatnim roku podatkowym swój 1% podatku zdecydowało się oddać ponad 12% Polaków.

Autor: W. Chentkiewicz

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice