PIT przez internet – wszystko co musisz wiedzieć

19 lutego 2015

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_19eh4n2301iggt51189ilfv82p10.jpg
Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

PIT składany przez Internet jest wielką wygodą. Niewielu jednak Polaków zdążyło się jeszcze o tym przekonać. Dzięki elektronicznemu systemowi dostarczania PIT-ów możemy zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów, które zawsze towarzyszą podatnikowi w kolejce oczekującej do urzędniczego okienka. Złożenie PIT-u przez Internet to prosty sposób na to, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym bez zbędnych emocji. O czym pamiętać przy składaniu zeznania podatkowego przez Internet?

Od 2008 roku istnieje możliwość rozliczenia się z fiskusem za pomocą Internetu. Z roku na rok liczba podatników, którzy zdecydowali się wypełnić formularze PIT w ten właśnie sposób stale rośnie i wszystko wskazuje na to, że i tym razem nie będzie inaczej. Wypełniasz PIT przez Internet po raz pierwszy? Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Bez elektronicznego podpisu

Wbrew powszechnej opinii, do złożenia PIT-u przez Internet nie potrzeba wcale elektronicznego podpisu. Obowiązek ten został ściągnięty z podatnika chcącego rozliczyć się drogą internetową już pięć lat temu. Weryfikacja osoby wypełniającej PIT przebiega poprzez podanie kwoty podatku za rok ubiegły. Opcja wypełnienia PIT-u w formie elektronicznej dostępna jest więc dla każdego i bez skrupułów można z niej skorzystać.

PIT identyczny jak tradycyjny

Korzystając z tzw. e-deklaracji naszym oczom ukaże się PIT identyczny jak w przypadku jego wersji papierowej. Należy więc wypełnić wszystkie obowiązkowe pola, by zeznanie zostało uznane za poprawne. Niektóre z rubryk zostaną jednak uzupełnione automatycznie, co należy uznać za spore ułatwienie.

Program PIT

Jeśli jednak sam widok formularza PIT przyprawia nas o dreszcze, pomocne mogą okazać się dostępne w Internecie darmowe programy do rozliczenia PIT (np. ten: http://www.money.pl/pit/program-pit/). W większości są one niezwykle intuicyjne i niemal „za rękę” prowadzą użytkownika po kolejnych etapach uzupełniania obowiązkowych rubryk. Program PIT daje również możliwość bezpośredniego wysłania za jego pomocą zeznania podatkowego wprost do wybranego organu skarbowego.

UPO

Pod tym tajemniczo brzmiącym skrótem kryje się niezwykle istotny dokument, który wieńczy cały proces składania PIT przez Internet. UPO to nic innego jak Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli specjalna deklaracja wygenerowana elektronicznie, będąca dla nas potwierdzeniem złożenia PIT-u przez Internet. Podatnik otrzymuje ją niemal natychmiast po wysłaniu zeznania podatkowego (ewentualnie czeka się na nią ok. 24 godzin) i od tej chwili może być pewien, że jego PIT trafił we właściwe ręce.

Terminy!

Bez względu na to, czy PIT wysyłamy przez Internet, czy wolimy go dostarczyć do Urzędu Skarbowego osobiście, należy przestrzegać narzuconych terminów składania zeznań podatkowych. Starajmy się nie wysyłać e-PIT-u w ostatni dzień, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie otrzymamy w czasie deklaracji UPO, a to stanowić będzie dla Urzędu Skarbowego podstawę do wysnucia wniosków, że nasz PIT nie został złożony w czasie.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice