Co powinieneś wiedzieć decydując się na kartę kredytową?

03 grudnia 2015

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_1a5j7cdghomq1ccm1mf27p91rl310.jpg
Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Karta kredytowa dla wielu Polaków jest wielką niewiadomą. Jest to produkt bankowy, umożliwiający zaciągnięcie kredytu na określoną kwotę. Większość z nas sądzi jednak, że robienie zakupów przy użyciu karty kredytowej jest bardzo kosztowne, z uwagi na bardzo wysokie odsetki od kredytu zaciągniętego na karcie. Czy tak jest w istocie? Niekoniecznie.

Jeśli karta kredytowa jest wykorzystywana w odpowiedni sposób, może stanowić tanie źródło kredytu dla klienta, o ile pamięta on o spłacie zobowiązania kredytowego w tak zwanym terminie bezodsetkowym.  Jak powinna wyglądać najlepsza karta kredytowa. Jak wybrać dobrą kartę kredytową i na jakie jej parametry należy właściwie zwracać uwagę?

Parametry wyboru

Karta kredytowa powinna być wybrana rozważnie przez klienta, jeśli ma ona być źródłem taniego finansowania z obcego źródła. Bank nigdy nie udziela kredytu bez żadnych kosztów po stronie klienta, dlatego też nawet spłata zobowiązania powstałego na karcie kredytowej zawsze w terminie bezodsetkowym nie spowoduje, że klient nic nie zapłaci za taki kredyt. Bank pobierze bowiem szereg opłat dodatkowych, w tym:

  • Opłatę za wydanie karty,
  • Opłatę za korzystanie z karty,
  • Opłatę za ubezpieczenie karty.

Najważniejszymi parametrami wyboru karty kredytowej  dla większości klientów banków pozostaje oprocentowanie zobowiązania kredytowego i opłata za korzystanie z karty. Równie ważnym parametrem powinna być długość okresu bezodsetkowego, w którym bez kosztów dodatkowych klient może spłacić zobowiązanie.

Opłata za korzystanie z karty jest istotna dla klienta, bowiem płaci on co miesiąc lub co roku pewną opłatę za przedłużenie obowiązywania karty kredytowej. Bank pobiera w rzeczywistości opłatę za umożliwienie w każdej chwili dostępności kredytu dla klienta. Zwykle tylko w pierwszym roku użytkowania karty kredytowej pozostaje ona bezpłatna. Później klient może uniknąć płacenia opłat za korzystanie z karty lub w zdecydowany sposób je obniżyć, jeśli będzie aktywnie dokonywał zakupów przy użyciu karty kredytowej. Bank może zrezygnować z pobierania opłat za kartę, jeśli klient dokona w ciągu każdego miesiąca określoną ilość operacji przy użyciu karty kredytowej lub ich wartość będzie przekraczała określony limit, np. 1000 zł.

Składka na ubezpieczenie karty kredytowej nie będzie wysoka i można z niej zrezygnować, obniżają koszt korzystania z takiej formy kredytowania bankowego. Część banków obligatoryjnie nakazuje klientom wykupienie ubezpieczenia, albo wręcz przeciwnie- dołącz a pakiet ubezpieczeniowy gratis dla klienta, np. w pierwszym roku korzystania z karty. Warto takie parametry sprawdzić przy decydowaniu się na kartę kredytową w danym banku.

Oprocentowanie zobowiązania

Opłaty są bardzo ważnym parametrem wyboru karty kredytowej. Dla osób, które kartę kredytową wykorzystują do płatności internetowych, powinny zainteresować względy bezpieczeństwa. Bank może zastosować w przypadku swojej karty kredytowej technologię 3-D Secure, która jest dodatkowym zabezpieczeniem płatności w Internecie. Do dokonania zapłaty w sieci nie wystarczy wówczas podanie danych karty, ale zalogowanie się do internetowego serwisu banku i podanie specjalnego kodu.

Źródło:

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice