Zostań wolontariuszem, wspieraj seniora!

30 października 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

W czasie pandemii zrobienie zakupów czy zrealizowanie innych czynności wymagających wyjścia z domu jest utrudnione, przede wszystkim dla osób powyżej 70. roku życia. Dlatego mysłowicki MOPS zachęca seniorów do udziału w programie „Wspieraj seniora”. Poszukiwani są też wolontariusze, organizacje pozarządowe oraz lokalni przedsiębiorcy, którzy zaangażują się w pomoc starszym mysłowiczanom.

„Wspieraj seniora” to rządowy program dedykowany osobom powyżej 70. roku życia. Pomoc ma polegać na wsparciu osób starszych przez wolontariuszy lub organizacji pozarządowych poprzez wykonywanie takich czynności, jak dostarczanie zakupów, leków i innych działań. Dlatego MOPS zachęca zarówno seniorów, jak i wolontariuszy czy organizacje pozarządowe do zgłaszania się do programu.

– Senior może się sam zgłosić. Może go też zgłosić osoba z jego otoczenia, która wie, że będzie on potrzebował pomocy – mówi Izabella Nowak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach.

Seniorzy zainteresowani pomocą mogą szukać wsparcia na dwa sposoby. Pierwsza opcja to kontakt przez infolinię pod numerem 22 505 11 11, przez którą osoba informuje o swoich potrzebach. Następnie pracownicy infolinii odsyłają sprawę z numerem telefonu do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

– Następnie poprzez specjalną platformę (Centralna Aplikacja Statystyczna) pracownicy MOPS znajdują dane seniora, kontaktują się z nim i weryfikują jego potrzeby – dodaje Izabella Nowak.

Druga opcja to kontakt seniora bezpośrednio z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mysłowicach pod numerem 512 373 497. W obu przypadkach po weryfikacji potrzeb MOPS przypisuje seniorowi wolontariusza lub organizację pozarządową, harcerzy czy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy będą wykonywali czynności dnia codziennego w imieniu osoby starszej.

– My, jako jednostka, jesteśmy pośrednikiem i ustalamy dalszą pomoc między seniorem a wolontariuszem lub organizacją pozarządową – informuje Izabella Nowak.

Mysłowicki MOPS czeka na zgłoszenia od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 14. W piątki do godziny 12.30.

Przypominamy także, że seniorzy, którzy potrzebują rozmowy lub wsparcia psychologicznego, mogą kontaktować się telefonicznie z terapeutami zajęciowymi Dziennego Domu „Senior+” w Mysłowicach pod numerem 797 490 805. Telefon wsparcia czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12.

Foto: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, MOPS Mysłowice

Mat. ITVM!

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice