„Zaczarowany Dwór - plener malarsko-rzeźbiarski!

17 maja 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na plener malarsko-rzeźbiarski „Zaczarowany Dwór – piękno, które mijasz”  w XIX-wiecznym zespole dworskim w Kopciowicach. 

Pierwsze wzmianki o tym miejscu (jako wsi rycerskiej) sięgają 1445 roku, a historia jego właścicieli jest bardzo zawiła. Dwór często zmieniał posiadaczy, a legenda o jednym z nich - hrabi Arco von Graffa - opowiadana jest chełmskim dzieciom po dziś dzień.

Jeśli chodzi o skład dworu to niestety z czasem się on zmniejszał. Źródła historyczne wskazują, że 1865 roku w skład posiadłości wchodziły takie budynki jak: zamek szlachecki, park, ogród kwiatowy, oranżeria, folwark i browar. Obecnie zachowały się niestety, tylko park, dwór, spichlerz, stodoła i obora. Przechadzając się po posiadłości można odczuć wrażenie, że magia tego miejsca kryje się jeszcze między cegłami, w starych drzewach, wśród treli ptaków i ruchach w tak licznie przechadzających się tam, zwierząt hodowlanych. Myślę, że baczne oko artysty będzie w stanie zaobserwować tę magię i pociągnięciami pędzla czy ruchami dłuta przelać ją w swoje dzieło.

Impreza ma charakter całkowicie społeczny i nie przynosi organizatorkom żadnych korzyści.         Do udziału w plenerze zachęcamy wszystkich zainteresowanych - niezależnie od wieku czy wykształcenia. Mile widziane są stowarzyszenia oraz kluby artystów nieprofesjonalnych, choć nie jest to warunkiem - czekamy także na osoby indywidualne! Oczywiście zapraszamy artystów.

Celem pleneru jest współpraca i integracja społeczna osób uzdolnionych artystycznie z różnych grup wiekowych. Rozbudzenie zmysłu obserwacji i uwrażliwienie na piękno otoczenia, historię lokalną miejscowości. Upowszechnianie kultury i rozbudzenie akcji obywatelskich mieszkańców oraz naszych bliższych i dalszych sąsiadów, promocja Gminy Chełm Śląski.

WIELKIE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO WŁAŚCICIELKI ANNY JASZEWSKIEJ ZA UDOSTĘPNIENIE OBIEKTU! Zapraszamy Barbara Kula i Hanna Maciejewska.

Nadesłane

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice