Wizyta Ślōnskiej Ferajny i europosła Marka Plury w bogucickiej placówce opiekuńczo-wychowawczej

07 czerwca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka mysłowickie stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna i europoseł Marek PLURA odwiedzili podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej – w Katowicach-Bogucicach, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwig

„Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku.” Johann Wolfgang von GOETHE

W spotkaniu, będącym połączeniem zabawy z edukacją regionalną, wzięło udział kilkudziesięciu wychowanków. Każde dziecko dostało bōmbona (cukierek) ze słówkiem, które należało przetłumaczyć na język polski. Wiadomo, że to „sprawdzanie” miało formę rozrywki i promowania ślōnskij gŏdki niż szkolnej odpytywanki.
Potem goście opowiedzieli dzieciom skąd wzięła się górnośląska flaga. Po krótkiej pogadance dzieci otrzymały specjalne kolorowanki. W ruch poszły tylko …. żółte i niebieskie kredki. Dlaczego? Ponieważ zadaniem dzieci było pokolorować górnośląską flagę. Poradziły sobie z tym zadaniem świetnie.
Ten przemiły dzień zakończył się gyszynkami (prezentami) dla wszystkich dzieci i wspólnym zdjęciem. Każdy uczestnik zabawy otrzymał drobny upominek i czekoladę. Natomiast na ręce Siostry Dyrektor – Cecylii – Ślōnskŏ Ferajna i europoseł Marek PLURA przekazali ubrania, komplety kredek, a także egzemplarz „Gōrnoślōnskiego ślabikŏrza” do biblioteczki. Również Opatrzność Boska czuwała nad spotkaniem. Pogoda dopisała, a pierwsze oznaki burzy pojawiły się dopiero w momencie, kiedy goście odjeżdżali z bogucickiej placówki.

Mat. Mirella Dąbek

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice