W Katowicach stanął byzuchomat!

25 czerwca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

23 czerwca, z okazji rozpoczęcia wakacji, naprzeciw katowickiego dworca kolejowego stanął byzuchomat. Wspólna akcja Ślōnskij Ferajny i europosła Marka PLURY była okazją do promowania ślōnskij gŏdki i regionalnej tożsamości.

Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z tabliczkami po śląsku. „-Byzuch, czyli odwiedzimy – my Was pięknie na Górnym Śląsku witamy My sōm radzi żeście na tyn byzuch ku nŏm przijechali. Chcymy Wŏm pokŏzać jaki je tyn nasz region, ôtwarty dlŏ wszystkich. A dzisiaj knipsnijcie se bild ww naszym gryfnym byzuchomacie” – powitał europoseł Marek PLURA.

Największą popularnością cieszyły się te z napisami: „Przaja Ślōnzŏkom” i „Ślōnsk je gryfny”. Panowie chętnie sięgali po tabliczkę „Nale sam sōm gryfne frele!”, a panie - „Nale sam sōm gryfne  kalusy!”. Grupa studentek z Żywca zrobiła sobie zdjęcie z napisem „U nas jest 15.45, u nich – trzi sztwierci na sztwŏrtŏ” i „Sam je ślōnski ordnung a inkszo gŏdka”.

Starsza pani z Szopienic stwierdziła, że zawsze ją denerwuje jak ktoś używa widelczyka lub łyżeczki do jedzenia ślōnskigo kołŏca, dlatego wybrała „Tu sie pije bonkawa, a kołŏc je sie rynkami.” Starsza pani z Rybnika zrobiła sobie zdjęcie, które wyśle do wnuczki mieszkającej w Finlandii, żeby kilkulatka nie  zapomniała, że jej babcia jest z Górnego Śląska. Świetna pamiątka, ponieważ na fotce dodatkowo znajdował się napis „Witŏmy na Gōrnym Ślōnsku”.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice