Sieć wodociągowa na podsłuchu?

03 września 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Sieć wodociągowa na podsłuchu, czyli system wykrywania wycieków w MPWiK. Wycieki wody do gruntu są nieodłączną częścią eksploatacji sieci wodociągowej. Jednym z realizowanych zadań MPWIK jest DIAGNOSTYKA SIECI, polegająca na ujawnieniu, a następnie zlokalizowaniu miejsca wycieku.

W ujawnianiu nieszczelności sieci wodociągowej kapitalne znaczenie ma właściwie skonfigurowany SYSTEM MONITORINGU przepływu i ciśnienia w sieci wodociągowej, dzięki któremu możliwe jest szybkie zawężenie obszaru, na którym nieszczelność wystąpiła. Jeżeli dane z monitoringu sugerują możliwość powstania wycieku w strefie zaopatrzenia na miejsce wysyłana jest EKIPA DIAGNOSTYCZNA.

Każdy wyciek generuje ciche dźwięki, swoisty SZUM, który można usłyszeć przy pomocy specjalistycznej aparatury nasłuchowej. Dlatego Pracownicy MPWiK zajmujący się poszukiwaniem wycieków standardowo wyposażeni są w urządzenia takie jak: korelator, geofon, logery nasłuchowe, traser. Dzięki tym urządzeniom oraz doświadczeniu ekipa może precyzyjne wskazać miejsce wycieku, a to w znaczący stopniu obniża wielkości strat wody i obniża koszty poszukiwania awarii.

Nowoczesne technologie pozwalają pracownikom MPWiK w czasie rzeczywistym sprawdzać, czy sieć wodociągowa nie przecieka. I umożliwiają szybką interwencję w razie awarii.

mat. nadesłany

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice