Roboty pomagają osobom niepełnosprawnym!

14 stycznia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Nowoczesne technologie coraz częściej wspierają osoby niepełnosprawne i znacznie przyczyniają
się do poprawy jakości ich życia, nawet jeśli chodzi o tak prozaiczne czynności jak sprzątanie. SmartMe to firma zajmująca się nowoczesnymi technologiami i zastosowaniami z obszaru smart. Naszym celem jest nie tylko zaprezentowanie funkcji smart sprzętów, ale także pokazanie, że mogą one zmieniać świat i przyczyniać się do poprawy życia wielu osób. Nasze projekty zakładają m.in. wykorzystanie smart urządzeń w mieszkaniach osób niepełnosprawnych.

Mycie okien, odkurzanie, wycieranie podłóg jest dla osób niepełnosprawnych nierzadko niemożliwe do wykonania bez pomocy innych. Dzięki zastosowaniu robotów myjących, odkurzających i mopujących czynności mogą stać się prostsze niż zwykle.

Jedne z naszych projektów miał na celu zautomatyzowanie czynności w mieszkaniu osoby z niepełnosprawnością ruchową. Pani Weronika otrzymała od dwa roboty: Roborock S50 oraz Bobot Win 3180, a także wsparcie w zakresie użytkowania tych urządzeń za pośrednictwem aplikacji.

Największą zmianą okazał się robot odkurzający i mopujący – Roborock. Pani Weronika mogła samodzielnie nim sterować, a następnie przekonać się, że robot jest naprawdę skuteczny i walczy z kurzem w każdym kącie mieszkania. Oprócz funkcji odkurzania, Roborock jest także robotem mopującym. Choć ta funkcja nie jest bezobsługowa, to jednak osoby niepełnosprawne bez przemieszczania się mogą ją obsłużyć, przygotowując robota do pracy. Dużą zaletą robota jest również to, że obsługuje się go w języku polskim i wszystkiekomendy są zrozumiałe.

Drugim produktem był robot myjący – Bobot Win 3180, który przeznaczony jest do mycia okien, szklanych drzwi czy kafelek w łazience. Jego obsługa nie wymaga poruszania się, a jedyną czynnością jest ustawienie robota w miejscu, od którego powinien rozpocząć czyszczenie.

Smart mieszkania projektowane dla osób niepełnosprawnych w przyszłości będą czymś powszechnym. Warto jednak zacząć od prób związanych z automatyzacją codziennychczynności, które nie muszą być wykonywane przez osoby, ale przez roboty sprzątające.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Mat. nadesłany

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice