„Królewska gra” w Areszcie Śledczym w Mysłowicach!

28 sierpnia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

W mysłowickim areszcie trwa turniej szachowy. Bierze w nim udział dziesięciu zawodników. Laureat Nagrody Nobla - Herbert Simon zauważył, że arcymistrzowie szachowi podczas tzw. gry symultanicznej (nawet z pięćdziesięcioma przeciwnikami jednocześnie), prezentują nieznacznie niższy poziom umiejętności, niż w czasie turniejów. Gra ogranicza czas podjęcia przez nich decyzji do często kilku sekund. Wystarczyć musi kilkusekundowy „rzut oka” na szachownicę. Fenomen arcymistrzów szachowych polega m.in. na tym, że również podczas turniejów „dobre ruchy” przychodzą im na myśl już po kilku sekundach, a pozostały czas poświęcają na weryfikację „słabych punktów”.

Szachownica może być areną zaciętych zmagań nie tylko arcymistrzów, badanych przez Simona. W rzeczywistości penitencjarnej rozgrywki szachowe stanowią nieodłączny element czasu wolnego wielu osób pozbawionych wolności. Wychodząc naprzeciw potrzebom konfrontacji umiejętności i rywalizacji pasjonatów szachowych, administracja tutejszej jednostki penitencjarnej cyklicznie organizuje zawody w tej dyscyplinie.

Trwający obecnie turniej szachowy rozpoczął się 12 sierpnia br. Do udziału zgłosiło się dziesięciu zawodników. Turniej rozgrywany jest systemem: „każdy z każdym” w dziewięciu rundach. Każda runda to mecz i rewanż. Wygrywa zawodnik z największa liczbą zdobytych punktów.

Jak wynika z relacji wychowawcy ppor. Marcina Włodarczyka - organizatora sierpniowych rozgrywek, również na poziomie tych zawodów nie brakuje dobrych i szybkich ruchów, które przesądzają o dalszych losach pojedynków. Wychowawca podkreśla jednak, że zasadniczą zaletą turniejowej gry w szachy mającej miejsce w izolacji penitencjarnej jest kształtowanie w skazanych umiejętności godzenia się z porażką oraz szacunku dla przeciwnika. Warto dodać, iż dzięki grze w szachy skazani rozwijają również umiejętność logicznego myślenia. Ponadto swoista mądrość tej gry jest związana z funkcjonalnością pojęć szachowych, które bywają wykorzystywane do opisu i porządkowania różnych obszarów świata realnego.

Wysoki poziom rozgrywek napawa optymizmem nie tylko graczy, ale również kadrę penitencjarną, świadomą wspomnianych powyżej walorów gry w szachy, nie bez przyczyny zwanej przez niektórych „królewską grą”.

Mat. nadesłany - zdjęcia: por. Grzegorz Fuchs, ppor. Marcin Włodarczyk

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice