Dogtrekking czym jest I dla kogo?

30 lipca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Zacznę od tego czym jest dogtrekking- jest to nic innego jak spacer z psem lub psami przypiętymi do pasa biodrowego  za pomocą linki. Opiekun lubiący rywalizację może biec aby zdobyć jak najlepszy czas, ale nie jest to wymóg, można również  szybszym krokiem i z fajnym wynikiem wrócić na metę.

To pod kątem zawodów, lecz głównym założeniem takiego spaceru z psem jest turystyka, która pozwala wykorzystać wolny spacer. W moim przekonaniu jest to najciekawsza i najprzyjemniejsza, a do tego bardzo aktywna forma spędzania wolnego czasu z psem nawet przez całą rodzinę. W zawodach czy poza zawodami, pies nie musi spełniać wielkich wymagań, bo każdy pies lubi spacery, kocha wąchanie i zabawy ze swoim opiekunem. Gorąco zachęcam do wprowadzenia takiej aktywności w swoim życiu, która jest dla każdego.

Wracając do zawodów- w zawodach, nie mogą startować suki w trakcie cieczki, suki karmiące, pies musi być w dobrej kondycji zdrowotnej, potwierdzonej przez prowadzącego go weterynarza. Poza wyżej wymienionymi każdy czworonóg  może brać udział -  z aktualnymi obowiązkowymi szczepieniami. Start w zawodach poprzedza odprawa weterynaryjna, która również ocenia stan zdrowia psiaka.

Zawodnicy mogą startować z jednym, bądź maksymalnie dwoma psami, w zespołach dopuszczana jest  liczba 4 psów. Każdy zawodnik sam dobiera dla siebie formę -czy to spacer, bieg lub marsz, do tego dochodzą jeszcze elementy marszu na orientację. Nie narzuca się w jakiej formie zawodnikowi jest dogodniej, ważne aby fajnie spędzić czas i dobrze się bawić.

Punktem kulminacyjnym takich zawodów jest fakt, że każdy zawodnik dostaje mapę ( bo to bieg na orientację ). Porusza się w/g map otrzymanych podczas odprawy, oraz zalicza punkty kontrolne podczas podróży, dlatego watro przypomnieć sobie w jakiś sposób czytać mapy topograficzne  a jeszcze jeden ważny punkt, punkty kontrolne muszą być odnalezione, a nie będzie to prosta sprawa. Robi się to po to aby  uatrakcyjnić Waszą wspólną zabawę, to w końcu ma być przygoda.

Warto pamiętać, że dogtrekking jest świetną zabawą z elementami rywalizacji, więc koniecznie trzymacie się zasad fair play na trasie zawodów, zaliczacie wszystkie punkty kontrolne i nie korzystacie z nawigacji GPS ( w telefonach również ). W naszym kraju coraz więcej jest tego typu eventów, cieszą się one dużą popularnością, dla ludzi jest to świetna zabawa. W tej zabawie nie chodzi o nagrody, tylko o wspólne spędzenie czasu z pupilem, dlatego zachęcam Mysłowiczan i nie tylko do udziału w tej imprezie. Spędźcie wspólnie ten czas z radością.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Dziękuję za wsparcie w temacie Annie Kozłowskiej!

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice