Dlaczego kastracja jest ważna oraz czym jest kastracja psów i kotów ?

10 kwietnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Postaramy się Państwu odpowiedzieć na te pytanie, ale w pierwszej kolejności chciałybyśmy obalić kilka mitów- jakie krążą w przekonaniu wielu Polaków. Artykuł powstał w związku z ogłoszoną przez Urząd Miasta Mysłowice darmową kastracją, sterylizacją psów i kotów. Bardzo prosimy o dokładne przeczytanie i wysunięcie odpowiednich wniosków. 

Każda suka bądź kota musi chodź raz urodzić – jest to nieprawdą, urodzenie nie gwarantuje zdrowia ani fizycznego ani psychicznego, urodzenie szczeniąt czy kociaków nie zapobiegnie ropnemu zapaleniu macicy (ropomacicze), nowotworów sutka.

Suki /kotki/samce są nieszczęśliwe po kastracji -Tak się składa, że psy /koty to nie ludzie. One nie planują potomstwa, nie tworzą rodzin w ludzkim rozumieniu, nie wychowują potomstwa do 18 roku życia lub nawet dłużej, nie chcą być dziadkami, nie marzą o cudownym rodzinnym życiu. Nimi kierują hormony, które są odpowiedzialne za instynkt rozmnażania. Samce nawet nie wiedzą, że  po zapłodnieniu suki, szczeniaki które przyszły na świat są ich dziećmi. Gdy dokonamy kastracji/sterylizacji, eliminujemy hormony płciowe, zanika u nich potrzeba rozmarzania i zwierzę nie odczuwa żadnej różnicy. To tylko My ludzie, kierujemy się emocjami takimi jak macierzyństwo, i w ten sam sposób uważamy, iż zwierzę czuje ta sama potrzebę.

Agresja, problemy behawioralne- zachowania agresywne wynikają z czynników genetycznych i środowiskowych, malec rodzi się z pewnymi predyspozycjami genetycznymi, ale jest to modyfikowane przez nabywanie nowych doświadczeń. Kolejnym powodem jest lęk który występuje w określonych sytuacjach np.- gdy ucieczka jest niemożliwa, podłoże hormonalne zbyt duża ilość określonych hormonów może powodować skłonność do walk( kastracja skutecznie wyeliminuje testosteron), konflikty socjalne. Rodzajów agresji jest kilka, idiopatyczna (spontaniczna), terytorialna, ze strachu/leku, dominacyjna, zaborcza, przekierowana (np. w chwili gdy chce się uspokoić psa) terytorialna itp. Jak widzicie Państwo problem agresji wcale nie będzie wynikał tylko i wyłącznie z zabiegu usunięcia narządów płciowych.

Dlaczego kastracja/sterylizacja jest ważna ?

Rak sutka występuje bardzo często, jest to rodzaj  pojedynczego raka (single type of cancer), który niezmiernie często pojawia się  u niesterylizowanych suk.

Ropomacicze występuje równie często jak rak sutka, najczęściej kończy się śmiercią zwierzęcia. Leczenie jest bardzo kosztowne a do tego zwierzę bardzo cierpi. Ropomacicze to bardzo poważna infekcja niesterylizowanych suk, pojawiająca się najczęściej po cieczce.

Nadmierna ilość bezdomnych zwierząt – suka ma cieczkę 2 razy w roku, kotka ruję przechodzi 3 razy w roku za każdym może dojść do pokrycia, a co w rezultacie owocować będzie niechcianymi maluchami, które w 90% wylądują na ulicy.

Zapobieganie urojonym ciążom u suk  – często zdarza się, że suka która nie została pokryta w czasie cieczki ,ma ciąże urojoną. Ciąża urojona jest dość sporym problemem nie tylko fizycznym dla suki ale głównie psychicznym. Suka sterylizowana nie ma tego problemu.

Brak cieczki – spokojne spacery, bez tabunu kawalerów i ryzyka niechcianego potomstwa, które w późniejszym czasie może skończyć na ulicy.
Walka z bezdomnością – kastrowane/sterylizowane zwierzęta nie przyczyniają się do zwiększenia bezdomności w kraju.

Kastracja u psów – wykonanie zabiegu usunięcia jąder zapobiegnie większości schorzeń gruczołu krokowego. Nowotwór gruczołów okołoodbytowych, ropnie gruczołu krokowego, ostre i przewlekłe zapalenie prostaty czy powiększony gruczoł krokowy – to tylko kilka chorób, których można uniknąć kastrując swojego psa. Istotne  jest również to, że pies kastrowany, jest spokojniejszy w okresie cieczek. Kastracja zapobiega całkowitemu nowotworowi jąder, który jest najczęstszym rodzajem nowotworu u samców w okresie reprodukcyjnym. Ważne aby podkreślić, iż leczenie w/w chorób również bywa bardzo kosztowne.

Czym jest kastracja /sterylizacja?

Kastracja/sterylizacja –jest zabiegiem chirurgicznym , przeprowadzanym w narkozie  chroniącym Nasze zwierzęta przed bardzo wieloma chorobami. Podczas sterylizacji macica i jajniki są  usuwane, dzięki czemu likwidujemy szanse wystąpienia w/w chorób, a także mięsaka Sticker’a, torbieli jajników, zapalenia sutka, nowotworu jajników, skrętu macicy i wypadnięcia pochwy. U psów usuwane są jądra. Zabieg ten jest przeprowadzany w każdym gabinecie weterynaryjny, należy on do rutynowych zabiegów najczęściej wykonywanych u weterynarzy. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Wady sterylizacji

Ryzyko związane z narkozą – każdy z zabiegów musi zostać wykonany przez lekarza weterynarii w ogólnym uśpieniu, niesie to ryzyko lecz jest ono minimalne. To tak samo jak człowiek zostaje uśpiony do małego zabiegu laparoskopowo. Ryzyko jest - ale bardzo niewielkie.
Bezpłodność  – po wykonanym zabiegu kastracji(sterylizacji) zwierzę nigdy więcej nie będzie mogło mieć potomstwa.
Nadwaga  – występuje w wielu przypadkach nawet zwierząt niekastrowanych, nadwaga jest uzależniana od właściwego karmienia, dla zwierząt sterylizowanych są specjalne sporządzone karmy.
Nietrzymanie moczu- badania wskazują, iż u ok 20% kastrowanych zwierząt występuje problem nietrzymania moczu, zaś lekarze weterynarzy określają ten odsetek jeszcze mniejszym. Na całe szczęście problem sprowadza się do kilku kropel, spokojnie można sobie z nim poradzić , a leczenie jest niedrogie. Problem nietrzymania może może trwać do końca życia psa, ale zazwyczaj zanika po kilku miesiącach lub latach. Oczywiście, jeżeli w ogóle wystąpi. Ważne jest aby pamiętać, iż u niekastrowanych zwierząt problem nietrzymania moczu również może wystąpić ze względu na ich wiek.

Zatem podsumowując: zabieg kastracji/sterylizacji ma kilka wad, ale także niesie dużo więcej korzyści, zarówno dla właścicieli zwierząt jak i dla nich samych. Warto pamiętać, że zwierzaki nie kontrolują swoich instynktów, dlatego to my musimy o to zadbać!

Na załączonym zdjęciu wycięte ropomacicze -  czy chcą Państwo fundować to swojemu przyjacielowi? Decyzja należy do Was, właścicieli zwierząt!

Materiał : Anna Kozłowska & Iwona Chajto

Foto: Prywatne archiwum Anny Kozłowskiej.

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice