Bezpłatne badania na HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) w ramach akcji „Mysłowice wolne od HCV - testowanie bez barier”

02 sierpnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

W dniu 5 sierpnia 2019 r. w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ośrodku Rehabilitacyjno – Opiekuńczym, dzięki zaangażowaniu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia zakażeń wirusem HCV, sprawcy wirusowego zapalenie wątroby typu C, popularnie zwanego żółtaczką typu C albo żółtaczką wszczepienną.

Z badania może skorzystać każdy, kto zechce poddać się szybkiemu badaniu z krwi z opuszka palca. Wynik badania dostępny jest już po 15 minutach. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać ani rejestrować. 

Wystarczy udać się do punktu ID Clinic, która wykona testy. HCV to podstępny wirus, który przez wiele lat rozwija stan zapalny wątroby, najczęściej nie dając żadnych objawów. Ujawnia się po wielu latach, kiedy choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium. WZW C jest odpowiedzialne za blisko 70% przypadków raka wątroby w Europie. Mało kto zdaje sobie też sprawę z faktu, że w przypadku kobiet, taka infekcja może być powodem niepłodności, a także nawracających poronień.

Wirusowe zapalenie wątroby zabija na świecie 1,4 mln osób rocznie, czyli więcej niż AIDS. Ponad 90% osób
zakażonych wirusem HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Według badań aż 81% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV. Na dzień dzisiejszy nie ma szczepionki przeciw zakażeniu HCV, nalezy jednak pamiętać, że wczesne wykrycie zakażenia i podjęcie leczenia, dzięki nowym terapiom, pozwala na całkowite wyleczenie WZW typu C i uniknięcia późnych następstw zakażenia jakimi są marskość i nowotwór wątroby.

Wynik pozytywny nie świadczy jeszcze o aktywnym zakażeniu. Aby to potwierdzić wykonuje się kolejne, pogłębione badanie o nazwie HCV RNA.

5 sierpnia 2019 r. (poniedziałek), od godziny 9:00 do godziny 15:00, PZOZ ORO

ul. Laryska 7, Mysłowice Brzezinka

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z badań profilaktycznych, bo zdrowie jest najważniejsze!

Dariusz Wójtowicz – Prezydent Miasta Mysłowice
Dorian Mateja – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Marta Ostrowska – Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice