XVI Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego „Open-closed - forum środowisk kreatywnych"

18 lutego 2021

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W środę 17 lutego w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyło się XVI Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego „Open-closed - forum środowisk kreatywnych" online.

Na forum zostały zadane następujące pytania oraz poruszone wątpliwości dotyczące zapaści kreatywnych środowisk w czasie pandemii: Kiedy pójdziemy do kina? Na koncert, do teatru, na balet, na jogę. Żywa kultura śpi w zamknięciu. Upominając się o nią, dołączając do wciąż powtarzanych pytań o to: KIEDY? Bo dlaczego nie teraz? Dlaczego, w reżimie sanitarnym, nie mogą działać instytucje kultury, kina i teatry? Środowiska kreatywne są w zapaści i nie ma żadnej gwarancji, że prędzej niż później to się zakończy. Nikt w sytuacji pandemicznej nie da odpowiedzi na pytanie, kiedy to wszystko się skończy.

Co zatem robić? Jak wyjść z tego dołka? Jak można wzajemnie wspierać się w środowisku twórców, animatorów, edukatorów, menadżerów? Czy konieczna jest redefinicja działalności kulturalnej? Czy możemy ocalić edukację kulturalną, która jest procesem wieloletnim? W gronie ludzi kultury - ekspertów i praktyków bez narzekania, nie pesymistycznie, lecz realistycznie i z nadzieją starano się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Na twarciu Forum została przeprowadzona rozmowa z udziałem Dyrektora Mysłowickiego Ośrodka Kultury Michała Skiby oraz Anny Michalak-Pawłowskiej – Stowarzyszenie Forum Kraków w sprawie zamknięcia instytucji kultury w związku z przeciwdziałaniem rozwojowi pandemii COVID-19, związana z działalnością Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W drugiej części spotkania odbyła się debata „Open-closed - forum środowisk kreatywnych", w której wzięła również udział Anna Michalak-Pawłowska – Stowarzyszenie Forum Kraków, Piotr Knaś – Małopolski Instytut Kultury, Jacek Gralczyk - Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w Warszawie, Jakub Pudełko - Kierownik Kina "Kosmos" w Katowicach, Dyrektor Kina "Zacisze" w Piekarach Śląskich oraz Bartek Borowicz - właściciel Agencji Borówka Music, organizator koncertów, dziennikarz. Cała debata została przeprowadzona przez dziennikarkę TVP 3 Anetę Chwalbę.

Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego miało ma na celu wymianę dobrych praktyk, integrację środowisk oraz edukację.

Źródło: m-ok.pl

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice