Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia"

07 października 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka przy ul. Oświęcimskiej włączyła się do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, której organizatorem jest redaktor naczelna serwisu Lustro Biblioteki – Barbara Morawiec.

Uczniowie z klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 6 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych prezentujących historię pewnego drzewa – Mirabelki - w oparciu o książkę autorstwa Cezarego Harasimowicza. Na wstępie uczestnicy zajęć zostali poproszeni o zapisanie na liściach wszystkiego, co kojarzy im się ze słowem miłość, po czym otrzymali zaproszenie do obejrzenia filmu o prawdziwej bohaterce książki oraz wysłuchania fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak.

Po rozpoznaniu drzewa Mirabelki jako narratora książki, uczestnicy spotkania wsłuchali się w krótkie streszczenie lektury przy wykorzystaniu planszy, przedstawiającej drzewo genealogiczne bohaterów oraz map Warszawy z różnych okresów historii miasta. Sprawdzianem z wysłuchanej treści dotyczącej dziejów Mirabelki był wcześniej przygotowany test. Uczniowie w trakcie słuchania piosenek z „Mirabelki” - „Czerwony autobus” i „Dziwny jest ten świat” – układali puzzle z wizerunkiem okładki książki. Po rozmowach wyjaśniających pojęcia miłości, przyjaźni i dobrych relacji między ludźmi dyskusja dotyczyła takich trudnych tematów jak: wojna, getto, godzina policyjna, a także wielkich polskich bohaterów, np. Ireny Sendlerowej.

odsumowaniem rozmów z głośnym czytaniem było wskazanie, że Polska miała bardzo burzliwą historię oraz nawiązanie do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Istotną częścią spotkania było wykonanie własnego drzewa pamięci. Na odrysowanych dłoniach, które utworzyły koronę drzewa, uczestnicy wypisali ważne słowa dla Polski. W ramach warsztatów wymyślano również w grupach hasła reklam wypożyczalni strojów bajkowych na wzór tego, które w gazecie zamieścił jeden z bohaterów książki. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom i posmakował konfitury z owoców drzewa śliwy mirabelki.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice