Święto pod opieką Świętego!

21 października 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Szkoła Podstawowa nr 17 w Krasowach, nosząca imię Jana Pawła II, uczciła 40-lecie obrania Karola Wojtyły na papieża - Jeśli jakiś problem wydaje się trudny, nie do rozwiązania, zwracam się do niego. I wierzcie lub nie, ale nasz patron naprawdę czuwa nad tą szkołą- tymi słowami zwróciła się do zebranych dyr. Gabriela Laufer w SP 17, gdzie obchodzono 40- lecie wyboru naszego rodaka na papieża.

Obchody te zbiegły się ze świętowaniem przez placówkę pełnoletności. Właśnie w tym roku mija osiemnaście lat od przenosin do nowego szkolnego budynku. Dlatego na uroczystej akademii nie mogło zabraknąć historii związanej z dziejami krasowskiej szkoły. Natomiast  przybliżenie sylwetki patrona w kontekście jego patriotycznej postawy, wkładu w historyczne i polityczne losy Europy szczególnie mocno wybrzmiało z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artystyczne widowisko poprzedziła msza święta w parafialnym kościele, gdzie ks. proboszcz Józef Panek przygotował na tę uroczystość okolicznościowe kazanie. Trwający ponad godzinę  występ w murach szkolnych opierał się na tańcu, śpiewie, recytacji oraz prezentacji multimedialnej. - Chcieliśmy, by w tych wątkach narodowych czy regionalnych nasz patron ożył. Starliśmy się, by uczeń nie tyle oglądał, co doświadczał- mówią Ilona Wróbel i Barbara Gajda, współautorki widowiska.

Po występach dzieci dużą atrakcją było zasadzenie dębu- symbolu upamiętniającego obchody. Dodatkowo pod drzewem zakopano kapsułę czasu, w której znalazły się listy skierowane do przyszłych pokoleń. Prócz całej społeczności szkoły w uroczystości brały udział władze miasta, zaproszeni rodzice, przyjaciele placówki, a także emerytowani pracownicy.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice