SUKCESY „WESOŁYCH JEDYNECZEK”

04 lipca 2013

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

I miejsce w XX Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie”, I miejsce w Konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik”, I miejsce w II Regionalnym Festiwalu Artystycznym „Moje miasto, moja historia” – to tylko niektóre z sukcesów „Wesołych Jedyneczek” z Przedszkola nr 1 w Brzezince. Grono pedagogiczne od lat stara się, aby ich wychowankowie promowali śląską gwarę nie tylko w Mysłowicach, ale na całym Śląsku. "Wesołe Jedyneczki" wspierane są przez radną z Brzezinki i jednocześnie przewodniczącą Koła Związku Górnośląskiego - Teresę Bialuchę. (foto: myslowice.naszemiasto.pl)

Zespól wokalno – instrumentalny „Wesołe Jedyneczki” z Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach zajął I miejsce w XX Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza. Konkurs ten organizowany jest corocznie od dwudziestu lat przez Związek Górnośląski oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Eliminacje trwały od 19 marca do 26 kwietnia w różnych miastach województwa śląskiego. Jury oceniało wykonawców pod względem doboru repertuaru, zachowania cech gwarowych, walorów wokalne, akompaniamentu, choreografii oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Finał „Śląskiego śpiewania” odbył się w Piekarach Śląskich.

Zespół z naszego przedszkola zdobył I miejsce w kategorii wiekowej przedszkola i szkoły podstawowe kl. I-III oraz w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne. Zespół w składzie: solistka Zuzia Jakubowska, akompaniament – ksylofon i metalofon: Karolina Kurosz, dzwonki chromatyczne: Michał Smal, Adam Kubica, Julia Ślesiona, Emilka Jaromin, flety I głos: Emilka Gaweł, Asia Jurek, i II głos: Emilka Szymczak, Milena Jarczyńska zaprezentował dwie piosenki: „W zielonym gaju” i „Zielony mosteczek”. Opiekunami zespołu są Edyta Cieślik, Justyna Czernek, Renata Szandar, Beata Szczepańska.

Pierwsze miejsce na „Śląskim śpiewaniu” to nie jedyny sukces „Wesołych Jedyneczek”. Zespół zdobył także I miejsce w Konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik”, a następnie wystąpił w koncercie finałowym w Sali Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przesłuchania do tego konkursu odbywały się w dniach 15 i 16 kwietnia 2013 r.

W maju 2013 r. „Wesołe Jedyneczki” zajęły kolejne I miejsce w II Regionalnym Festiwalu Artystycznym „Moje miasto, moja historia”.  Patronat nad tym wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza, śląski kurator oświaty Stanisław Faber oraz eurodeputowana Małgorzata Handzlik. Ponadto w styczniu 2013 r. zespół z Przedszkola nr 1 zaprezentował się na Wojewódzkim Festiwalu „Europejskie kolędowanie” w Siemianowicach Śląskich, gdzie zajął II miejsce.

Powyższe sukcesy są wynikiem konsekwentnej, zespołowej i systematycznej pracy uzdolnionych dzieci, nauczycieli, którzy przygotowują ich do występów, a także zaangażowania rodziców i wielu życzliwych osób. Wśród nich pragniemy wymienić Radę Osiedla, dzięki staraniom której otrzymaliśmy instrumenty muzyczne i sprzęt nagłaśniający oraz Związek Górnośląski Koło Brzezinka, który wspiera nas w kultywowaniu śląskiej tradycji.

Paulina Czernek

O Autorze

Anna Sorek

Inżynier o artystycznej duszy. Obecnie studentka Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Informatyka i Ekonometria, spec. Zarządzanie Projektami IT. Wolny czas najchętniej spędza w kuchni, gdzie oddaje się swojej największej pasji – gotowaniu. Wielbicielka mocnej herbaty, celebrowania jedzenia, zapachu domowego ciasta, książek Murakamiego i kotów.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice