Spotkanie autorskie z Magdaleną Wala

13 listopada 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

„Żyjącym książkami” - taką dedykację odnajdą czytelnicy na stronie tytułowej najnowszej książki mysłowickiej pisarki Magdaleny Wala, która po raz kolejny gościła na spotkaniu autorskim w filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej.

Niedawno, bo 25 października, premierę miała kolejna powieść historyczna autorki pod tytułem „Rozalia”. Po krótkim pokazie multimedialnym prezentującym sylwetkę i dorobek literacki pisarki, przygotowanym przez pracowników biblioteki, Magdalena Wala opowiedziała czytelnikom o losach wydawniczych wszystkich swoich książek, rozpoczynając od debiutanckiego tytułu - „Przypadki pewnej desperatki”, poprzez historyczną opowieść z pasjonującą intrygą, czyli „Mariannę”, współczesną beletrystykę obyczajową - „Mów mi Katastrofa”, zabawne perypetie miłosne osadzone w epoce starożytnej - „Rzymskie odcienie miłości”, aż po wydaną w tym roku „Rozalię”

Autorka hołdując zasadzie dbałości o szczegóły obyczajowe, topograficzne i etnograficzne wyjaśniła zebranym jak wygląda jej praca pasjonata – odkrywcy ze źródłami historycznymi, skąd czerpie inspirację i jak wygląda jej proces twórczy.

Uchyliła rąbka tajemnicy, prezentując tryb XIX- wiecznego życia codziennego na Pokuciu opisany w „Rozalii”, ścisły podział mieszkańców dworu i podległych im obowiązków domowych, proces nadzorowania służby, ówczesne sposoby na zachowanie czystości, wiarę w zabobony, chłopskie zabawy czy spędzanie wolnego czasu w majątku dworskim.

Po pytaniach ze strony gości czekały na autorkę dwie niespodzianki przygotowane przez bibliotekarzy - krótkie filmiki z gratulacjami od jej czytelników i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13, gdzie pisarka uczy historii oraz tort z okładką premierowej „Rozalii”, którym po zdmuchnięciu świeczek uraczyli się zaproszeni goście. Spotkanie zakończyło podpisywanie książek przez autorkę, wspólne pamiątkowe zdjęcia i wymiana wrażeń uczestników obdarowanych przy wyjściu nawiązującą do tytułu książki symboliczną różyczką.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice