Rok 2020 z MOK!

29 grudnia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Zbliża się koniec 2020 roku. Pora zatem na podsumowanie mijających dwunastu miesięcy z MOK! Ten rok był dla całego świata niezwykle trudny, zaskakujący i zmienny – dla pracowników Mysłowickiego Ośrodka Kultury również.

Początek roku zaczęliśmy z prawdziwym przytupem – od rozpoczęcia kolejnego sezonu Teatralnej Niedzieli, czy Kina Rodzinnego, a także finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, koncertu Andrzeja i Mai Sikorowskich wraz z Happy Big Bandem, czy koncertu Czesława Mozila z uzdolnioną mysłowicką młodzieżą. Jednak już w marcu, gdy niemal cały świat zmienił się nie do poznania, musieliśmy zweryfikować wszystkie swoje plany. A były one bardzo ambitne – od AlterFestu, przez Dni Mysłowic, aż po liczne koncerty, spektakle i festyny -czytamy na stronie MOK.

W marcu swoją działalność zmuszeni byli przenieść do sieci – to tam prowadzili m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, postawili także na zupełnie nową w naszym mieście formę projekcji filmowych, czyli kino samochodowe, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Mysłowic oraz miast ościennych. W tym czasie pozyskali także 66 tys. zł z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „eMOK – otwarta przestrzeń kultury”, dzięki któremu stworzyli m.in. nową stronę internetową, na której możemy odbyć wirtualny spacer po Kinoteatrze Znicz, czy zobaczyć spektakle teatralne i warsztaty.

Częściowe poluzowanie obostrzeń pozwoliło na podjęcie wielu działań w okresie letnim na mysłowickim rynku. I choć ten rok był trudny, to jednak dla rynku był on najlepszym rokiem od czasu podjęcia przez Nich próby jego kulturalnego ożywienia. Dzięki cyklom Mysłowice Alternatywnie i NIECH ŻYJE RYNEK, a także wydarzeniom w ramach Koncertowej Ekologii, czy spektaklom z okazji 660-lecia uzyskania przez Mysłowice praw miejskich, na Rynku od czerwca do końca września odbyło się niemal 30 wydarzeń, a serce naszego miasta odżyło, stając się miejscem spotkań i odpoczynku wielu mysłowiczan. Co ważne, tylko kilka procent budżetu tych przedsięwzięć stanowiły środki własne MOK-u – wydarzenia te zostały sfinansowane ze środków sponsorów, Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego i Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Końcówka tego roku to ponowne zawieszenie działalności instytucji kultury, ale dla MOK absolutnie nie był to leniwy czas. Nagrali warsztaty świąteczne, które możecie zobaczyć na Ich facebooku, zorganizowali transmitowane na żywo spektakle teatralne, oraz koncerty – m.in. koncerty z okna kamienicy na Rynku oraz koncert Marka Dyjaka, który uznać można za jeden z największych sukcesów tego roku – koncert w ciągu 24 godzin zobaczyło aż 13 tysięcy osób, a informacja o transmisji dotarła do 56 tysięcy osób.

Jednak Mysłowicki Ośrodek Kultury to nie tylko wydarzenia. To tutaj swoje talenty szlifują uczestnicy zajęć, których w ofercie jest już niemal sto, tutaj również spotykają się liczne stowarzyszenia, fundacje, czy grupy nieformalne, a sale prób mają zespoły muzyczne.

- Staramy się wspierać wszystkich tych, którzy naszego wsparcia potrzebują – m.in. organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola. Nigdy nie odmawiamy pomocy! - czytamy na Fb!

Mijający rok to również wiele działań remontowych oraz przygotowania do przyszłorocznych inwestycji. Już w pierwszej połowie przyszłego roku ruszy termomodernizacja budynku MOK-u przy ul. Strumieńskiego, mają również ambitny plan stworzenia nowoczesnej filii ośrodka na Wesołej, na której budowę został złożony wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nieustannie wnioskują również o dotacje na realizację różnego rodzaju projektów kulturalnych, a także o wsparcie sponsorów.

Moglibyśmy długo opowiadać o naszym Ośrodku Kultury, Ich małych i większych sukcesach, a także planach na przyszłość. Ale przecież to wszystko nie udałoby się bez dobrej współpracy z Władzami Miasta oraz Radą Miasta Mysłowice. Ten rok to również rekordowe wsparcie dla MOK-u ze strony Rad Dzielnic, co jest najlepszym dowodem na to, że mysłowiczanie ze wszystkich części miasta potrzebują dostępu do kultury. Nie zawiedli także prywatni przedsiębiorcy, na których wsparcie niejednokrotnie mogli liczyć. No i oczywiście Wy – uczestnicy wydarzeń i zajęć, odbiorcy kultury. Bo przecież bez Was to wszystko nie miałoby sensu.

W imieniu wszystkich pracowników i Dyrekcji MOK dziękujemy, że jesteście z Nimi.

Źródło: MOK Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice