"Trzeźwe spojrzenie"

14 października 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Alkohol szkodzi zdrowiu – to i wiele podobnych ostrzeżeń możemy często zobaczyć w otaczającym nas świecie. Jednak to hasło nie przemawia do najbardziej narażonej na skutki picia alkoholu grupy – młodzieży. Jak uświadomić młodemu człowiekowi, że branie życia pełnymi garściami nie zawsze jest dobre, a stwierdzenia typu „młodość ma swoje prawa” lub tak popularne przy używkach: „wszystko jest dla ludzi" nie zawiera najważniejszego słowa – rozsądek.

Młodzież z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 2 oraz klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 4 obejrzała w Bibliotece Głównej oraz szkolnym gmachu trzy spektakle „Trzeźwe spojrzenie” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa, poruszające problem nadużywania alkoholu.

Ostry - uczeń klasy maturalnej - jest bohaterem, z którym identyfikować może się spora część młodzieży. Dorosłość jawi się mu jako synonim wolności, a wszelkie przejawy rozsądku ze strony otoczenia odbiera jako zakazy i ograniczenia. Skomplikowana sytuacja domowa powoduje narastanie skrajnych emocji. Ostry, jak wielu młodych ludzi, nie radzi sobie z problemami, odsuwa je od siebie, ucieka w zabawę i alkohol. Na szczęście bliskie mu osoby podejmują odpowiednie działania, oferując bezinteresowną pomoc i przyjaźń.

Przesłaniem tego spektaklu jest wybór życia bez uzależnienia od alkoholu i innych używek, uwrażliwianie na problemy innych ludzi, ale również wzmacnianie siły wewnętrznej do radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Atutem spektaklu jest rozmowa aktorów z młodzieżą o problemach poruszonych w przedstawieniu. Skupienie uwagi i przejęcie, z jakim młodzi ludzie oglądali spektakle daje nadzieję, że tytułowe trzeźwe spojrzenie będzie im towarzyszyło w całym życiu.

Spektakle zorganizowane zostały w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mysłowicach.

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice