Normalność w inności - wystawa fotografii!

05 grudnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

„Normalność w inności” - to tytuł wystawy fotografii autorstwa Agnieszki Majnusz prezentujących życie osób chorych na Epidermolysis Bullosa (EB) – wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka. W wyniku nieprawidłowego połączenia pomiędzy skórą właściwą, błoną podstawną a naskórkiem – skóra osób dotkniętych tą chorobą jest delikatna jak skrzydła motyla, przez co samoistnie lub pod wpływem nawet niewielkiego urazu mechanicznego dochodzi u nich do licznych zmian skórnych, pęcherzy czy blizn.

Celem wystawy jest pokazanie zwiedzającym z czym na co dzień zmagają się osoby dotknięte tą chorobą, z jakimi trudnościami mierzą się funkcjonując w domu, w szkole czy w pracy. Wystawa ma zaakcentować również fakt, że pomimo swojej odmienności, czy znacznych różnic w wyglądzie, osoby chore na EB mają te same potrzeby podstawowe czy wyższego rzędu jak każdy z nas i jak każdy człowiek zasługują na szacunek, akceptację i poczucie przynależności.

Wystawa „Normalność w inności” wieńczy miesięczną akcję biblioteczną Filii nr 7 przeprowadzoną w listopadzie pod hasłem „Tolerancja – Lubię To!”, wpisuje się też w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony 3 grudnia, którego obchody są okazją do zwiększania świadomości publicznej o fakt korzyści, jakie płyną z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Wystawa fotografii Agnieszki Majnusz prezentowana będzie w książnicy przy ulicy Oświęcimskiej w dniach od 3 do 10 grudnia 2019 r. Patronat na wystawą objęła Marta Ostrowska - Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych w Mysłowicach. Zapraszamy.

Mat. nadesłany

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice