To już 131 Muzealny Czwartek!

27 listopada 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklicznych Muzealnych Czwartków. W programie: - otwarcie wystawy oraz prelekcja Małgorzaty Połubok - prezentacja wyrobów koronkowych przez mysłowickie modelki.

Koronki od wieków są uważane za najpiękniejsze i bardzo ekskluzywne wyroby tekstylne. Królują w modzie, na salonach i w zwykłych domach. Pierwsze ślady ich obecności znajdowano w Egipcie i Chinach. Z podróżnikami trafiły do Europy. W Polsce pojawiły się w XVI wieku dzięki królowej Bonie, która sprowadziła do kraju włoskich mistrzów.

Rozwój śląskiej koronki dokonał się pod wpływem czeskim, morawskim, słowackim, a także austriackim i niemieckim. Śląskie Koło Koronki Klockowej działa pod patronatem MDK Południe w Katowicach. Zrzesza pasjonatów koronki klockowej z Katowic Tychów, Gliwic i Mikołowa i Gogolina. Zajęcia warsztatowe prowadzi Małgorzata Połubok - z wykształcenia pedagog, z zamiłowania koronczarka. Koronki klockowej uczyła się w Krakowie. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiła w Pradze. Jej prace prezentowane są na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Cyklicznie uczestniczy w festiwalach koronki klockowej na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji. Od 2014 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego.

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice