Miasto Tworzą Ludzie: Marta Adamowicz!

14 stycznia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W czwartek, 30 stycznia 2020 od 18:00 do 20:00 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy Grunwaldzkiej, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Miasto Tworzą Ludzie". Tym razem gościem będzie Marta Adamowicz.

Już jako nastolatka marzyła o karierze w banku oraz o swoim biznesie. I tak też zrobiła, od 14 lat pracuje w międzynarodowym banku, a od 4 lat spełnia swoją pasję i zaraża zdrowym podejściem do życia prowadząc sklep i kawiarnię Amarantus w Mysłowicach. Początkowo nikt nie wierzył, że w Mysłowicach, na osiedlu, może się taki pomysł zrealizować, a dziś miejsce kocha już nie tylko właścicielka, ale także mieszkańcy Mysłowic i nie tylko.

W 2019 roku Marta, z pomocą cudownych osób, organizowała w naszym mieście Śniadania na polanie, które cieszyły się dużą popularnością. Na śniadania przyjeżdżały także osoby z miast ościennych. Śniadania były cudowną możliwością spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu. Była to wegetariańska inicjatywa z dużym naciskiem na ekologię; organizatorka zachęcała, aby przychodzić na polanę z własnymi naczyniami.

W Amarantusie cyklicznie odbywają się spotkania Czytelni pod Amarantusem, na których można porozmawiać na temat konkretnej książki. W 2019 Amarantus gościł u siebie autorkę książki „Domy bezdomne” Dorotę Brauntsch. Ponieważ Amarantus to miejsce przede wszystkim dla ludzi, dlatego w ciągu roku wiele się tutaj dzieje. W Amarantusie do tej pory odbyły się III edycje Wegańskiej kuchni społecznej, której zasady są bardzo proste. Przychodzisz na spotkanie z przygotowanym przez siebie wegańskim posiłkiem lub wrzucasz pieniądze do puszki (pieniądze zawsze przekazywane są na zwierzęta) i wtedy jesz wszystko, co przynieśli inni.

Organizowane są także różnego rodzaju warsztaty: o zdrowym jedzeniu, plastyczne, florystyczne, a w tym roku także Warsztaty stylu w duchu Zero Waste. Podejście do życia w stylu Zero Waste jest Marcie bliskie, stara się na co dzień ograniczać ilość produkowanych odpadów, natomiast w swoim sklepie wprowadza produkty wielokrotnego użytku, zachęca do robienia zakupów na wagę z własnymi pojemnikami, czy napojów we własnym kubku. Podczas Śniadań na polanie były szyte woreczki na warzywa i owoce ze starych firan, które były potem rozdawane uczestnikom śniadań.

Marta próbowała także swoich sił wraz ze swoją siostrzenicą na kanale YouTube – „Marnuję mniej”, gdzie rozmawiały na tematy związane z ochroną środowiska. Może uda się w 2020 roku ruszyć dalej z nagraniami. Pod koniec roku Marta uruchomiła w swojej kawiarni cykl Biznesowych wtorków, na których można zjeść wspólnie śniadanie i porozmawiać o biznesie.

Prywatnie Marta jest wegetarianką i uwielbia jeździć na motorze; kolejne jej marzenie to sportowa jazda po torze. Nasza bohaterka założyła także Fundację „Start w dorosłość”, która ma pomagać dzieciom z domów dziecka oraz rodzinnych domów dziecka w starcie w dorosłość. Marta ma nadzieję, że w 2020 uda się coś dobrego w tym zakresie zrobić rozszerzając działalność tej Fundacji.

Źródło: MOK Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice