Listy dla ziemi

26 lutego 2013

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Mysłowice znalazły się w gronie ponad 120 gmin, które przyłączyły się do największej akcji ekologicznej w Polsce - „Listy dla Ziemi”. Fundacja Arka, organizator i pomysłodawca Akcji, przewiduje, że weźmie w niej udział ponad milion osób z całej Polski. „Listy dla Ziemi” w dniach 15 – 30 kwietnia br. napisze blisko 2 000 dzieci z 14 mysłowickich szkół podstawowych.

Głównymi celami akcji są edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego obecnie tematu segregacji odpadów i recyklingu związanego z tzw. rewolucją śmieciową. Dzieci z gmin, które zgłosiły chęć udziału w Projekcie, w kwietniu podczas zajęć szkolnych na specjalnym ekologicznym papierze (zrobionym z makulatury) będą pisać listy.

Swoje prace dzieci zabiorą do domów i przekażą dorosłym: rodzicom, dziadkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie - chcąc napisać list - będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli - zawsze zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole - przeczytają przyniesione prace i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

Akcji będą towarzyszyły m.in. happeningi, wystawy, konkursy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców. Do szkół trafią plakaty, filmy i broszury edukacyjne. W oparciu o te materiały każdy nauczyciel będzie mógł przeprowadzić lekcję tematyczną i przygotować uczniów do napisania listów.

„Listy dla Ziemi” zakończone zostaną konkursem na najpiękniejszy list. Prace zgłoszone przez szkoły prezentowane będą na specjalnym profilu na Facebooku, a decyzję o tym, komu przyznać nagrodę główną, podejmą internauci. Jury złożone z dziennikarzy i nauczycieli wybierze 10 najlepszych listów, które będą promowane w mediach i pokazywane na wystawach w całej Polsce.

Profil Facebook akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja www.facebook.com/listydlaziemi
W najbliższych dniach uruchomiona zostanie również strona internetowa poświęcona w/w Akcji.

(Źródło: UM Mysłowice)

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice