Lekcja w teatrze i warsztaty artystyczne!

03 grudnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Uczniowie klasy 6b pod opieką pań: Małgorzaty Siupki i Ewy Wojtaś, brali udział w lekcji i warsztatach teatralnych w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

„Lekcja w teatrze'” jest alternatywą edukacyjną dla wszystkich pragnących odkrywać i realizować pasje poprzez działania artystyczne. Szóstoklasiści w ubiegłym miesiącu uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Oskar i Pani Róża”, tym razem zaś - poznali teatr zza kulis. Byli z wizytą w  magazynie, aktorskiej garderobie, oglądali dwie sceny: kameralną oraz główną – dużą, podziwiali foyer i zgromadzone tam zdjęcia i pamiątki oraz popiersie patrona. Mieli okazję uważnie przyjrzeć się sztankietom, olinowaniu i rampom z reflektorami nad oknem scenicznym, teatralnej maszynerii m.in. zapadniom mieszczącym się pod sceną. Poznali specyfikę poszczególnych zawodów teatralnych i  dowiedzieli się co robi inspicjent, ile trwa charakteryzacja aktora, kto produkuje teatralne niebo, skąd się biorą kostiumy i rekwizyty, wreszcie - czy istnieje słynna budka suflera?

Na proscenium, przed żelazną kurtyną, młodzi artyści przedstawiali etiudy, w który mieli się zaprezentować w różnych wcieleniach – jako żołnierze, staruszka, lukrowane ciasteczka, Paweł i Gaweł – skłóceni sąsiedzi, baletnica. Wszyscy bawili się świetnie, a występujący nagrodzeni zostali burzliwymi oklaskami.

Podczas warsztatów wielu uczniów zgodziło się też włożyć odpowiednie maski i improwizować w  komedii dell’arte. Najwięcej emocji i śmiechu wzbudziła reżyserowana przez samych adeptówsztuki scenka rodzajowa: „Przed apteką”. Być może zajęcia zainspirują uczniów do dalszej edukacji teatralnej.

Mat. nadesłany

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice