Lekcja edukacji regionalnej!

10 lutego 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W Szkole Podstawowej nr 17 w Mysłowicach Krasowach realizowany jest projekt  "Tradycje, zwyczaje i obrzędy Górnego Śląska". Spotkania z kulturą śląską co roku przygotowują uczniowie klas IV-tych, które realizują lekcje z edukacji regionalnej, oraz szkolny chór Rodzinny. Chór, w którym śpiewają nie tylko uczniowie, ale też ich mamy, babcie, ciocie, od kilku lat prowadzi pani Ilona Wróbel – nauczycielka muzyki i edukacji regionalnej w SP nr17.

Przez ostatnie dwa lata uczniowie mieli okazję poznać tradycję Herodów – ludowego przedstawienia bożonarodzeniowego podobnego do jasełek, oraz dowiedzieć się, jak dawniej na Śląsku obchodzono Wigilię. Wiedzę o tych zwyczajach przekazywali innym podczas specjalnie przygotowanych przedstawień.

W tym roku w czwartek 5 lutego 2020r. w godzinach popołudniowych w szkole miało miejsce kolejne wydarzenie przygotowane w ramach projektu. Tym razem uczniowie zaprezentowali przedstawienie dotyczące zwyczajów śląskich w porze jesienno-zimowej. Czwartoklasiści zaprosili na nie swoich rodziców i dziadków. Ci pierwsi i chórzyści, ubrani w tradycyjne stroje śląskie tańczyli, śpiewali, recytowali i opowiadali gwarą śląską o wykopkach, kiszeniu kapusty, świniobiciu, wyszkubkach. Tradycją w śląskich domach było granie na instrumentach, dlatego podczas występu nie mogło tego zabraknąć.

Uczniowie zagrali na dzwonkach, a do wszystkich piosenek przygrywał na akordeonie pan Krzysztof Pajonk. Zaproszeni goście słuchali, niektórzy przypominali sobie to, co pamiętali z lat swojej młodości, niektórzy dzielili się swymi wspomnieniami z innymi. Występujący zadbali, by o zwyczajach opowiadać w urządzonej dla potrzeb przedstawienia tradycyjnej śląskiej kuchni. Można było w niej zobaczyć byfyje, szranczki, garce, talyrze, szolki i inne elementy wyposażenia, które zgromadzili w swoich domach i wypożyczyli Krystyna i Kazimierz Jaworowie oraz Anna Wendryńska.

Na koniec wszyscy zaśpiewali Szła dzieweczka do laseczka, po czym zaproszeni zostali na poczęstunek. Czego tam nie było: kołocze, zisty, chlyb z tustym ze szpyrkami. A wszystko przygotowane przez panie z chóru Rodzinnego. To było spotkanie nie tylko z tradycjami śląskimi, ale też wspaniałe, pełne wrażeń
spotkanie pokoleń.

Mat. nadesłany

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice