„Jest taki kraj... Niepodległy”

17 grudnia 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach realizowała projekt „Jest taki kraj... Niepodległy", dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym "Na 100 Niepodległa”.

Cele projektu to:

• zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej historii Polski wśród dzieci i młodzieży.
• kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej, świadomej swoich korzeni historycznych.
• zachęcenie do twórczego działania oraz zdrowej rywalizacji poprzez udział w konkursach.
• rozbudzenie i wzmocnienie tożsamości narodowej, a także więzi międzypokoleniowych poprzez włączenie do działań seniorów.
• wpojenie potrzeby działań w zakresie pielęgnowania historii ojczyzny.
• uświadomienie i zaakcentowanie znaczenia takich wartości, jak: wolność, niepodległość i suwerenność w ciekawej i nowoczesnej formie projektu.

W ramach projektu zorganizowano wydarzenie, realizowane wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 13 w Mysłowicach i składające się z powiązanych ze sobą trzech etapów:

1. „Akademii Niepodległości” – wykładu "Odbudowa niepodległej w latach 1918-1921" wygłoszonego 25 października przez mgr Beatę Kulczyńską-Antos dla młodzieży uczestniczącej w projekcie, zwiększający poziom wiedzy uczestników projektu,
2. „Ścieżki Niepodległości” – gry edukacyjnej przeprowadzonej na terenie Szkoły Podstawowej nr 13, składającej się z sześciu punktów ilustrujących drogę Polaków do odzyskania niepodległości i główne epizody z nią związane – 7 listopada,
3. „Kwatery Marszałka” - escape room, pokoju marszałka Józefa Piłsudskiego zaprojektowanego w jednym z pomieszczeń biblioteki, z którego wyjść można było po rozwiązaniu w ustalonej kolejności ciągu zagadek, które prowadziły do klucza otwierającego drzwi – 15 listopada.

W tym trzyetapowym wydarzeniu rywalizowało 8 Drużyn Niepodległości, reprezentujących mysłowickie placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 1, 4, 7, 10, 13, 15, Szkołę Podstawową Sportową oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. T. Kościuszki. W grze edukacyjnej „Ścieżki Niepodległości” realizowanej na terenie Szkoły Podstawowej nr 13 wśród zadań do wykonania przez Drużyny znalazły się testy wiedzy, muzyczne skojarzenia, krzyżówki, kalambury, konkurencje związane z ikonografią, kojarzenie postaci bądź wydarzenia historycznego z odpowiednim rekwizytem czy konkurencje sprawnościowe na stanowisku medycznym, polegające na opatrywaniu ran wojennych czy udzielaniu pierwszej pomocy. Drużyny wykonywały zadania, poruszając się między poszczególnymi stanowiskami - sześcioma punktami ilustrującymi odbudowę Niepodległej - z kartą obiegową, na której uczniowie zbierali punkty.

Ostatni etap to escape room „Kwatera Marszałka”. Zaaranżowany w Filii nr 7 przy ul. Oświęcimskiej gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego był dla biorących udział w projekcie Drużyn pokojem zagadek, z którego można było wyjść jedynie po rozwiązaniu szeregu zadań w ustalonej kolejności. Atrakcyjny charakter tej interaktywnej zabawie gwarantowało wykorzystanie w celu zdobycia kolejnych punktów nowoczesnej technologii – tablicy multimedialnej, smartfonów czy skanerów pomocnych przy aplikacji kodów QR. Na każdym etapie rywalizacji każda z Drużyn mogła wykorzystać koło ratunkowe w postaci telefonu do Mentorów Niepodległości, czyli włączonych w projekt członków Koła Polskiego Związku Niewidomych w Mysłowicach, którzy wskazywali warianty poprawnych odpowiedzi. Punktację escape room „Kwatery Marszałka” stanowiła suma zliczonych punktów z poszczególnych zadań, punkty za wyjście z pokoju zagadek o wyznaczonym czasie – 30 minut oraz dodatkowe punkty dla jednej z Drużyn Niepodległości za najlepszy czas opuszczenia marszałkowskiego gabinetu. Po zliczeniu wszystkich punktów zebranych przez Drużyny Niepodległości w poszczególnych etapach wyłoniono laureatów.

Największą ilość punktów – 66 – uzyskała Drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących w składzie Błażej Bielański, Kacper Kopeć i Milena Sarna, zajmując tym samym I miejsce.

Drugie miejsce z ilością punktów 64 przypadło Drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie Maksymilian Nogacki, Michał Reszka i Stanisław Szeligowski.

Na miejscu trzecim z 63 punktami uplasowała się Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie Dominika Żyła, Sonia Stępień i Wojciech Gowarzewski.

Kolejna częścią projektu „Jest taki kraj… Niepodległy” był konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Nasza Niepodległa”, skierowany do uczniów klas VI-VIII i oddziałów gimnazjalnych. Główne założenia konkursu to zainteresowanie młodych tematyką historyczną, rozbudzenie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności uczniów, rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez sztukę, a także poszukiwanie nowych środków wyrazu i prezentacja własnych dokonań twórczych.

Do konkursu przystąpiło i złożyło swoje prace 39 uczestników, którzy reprezentowali 9 mysłowickich szkół:

• Szkołę Podstawową nr 1 – 12 osób,
• Szkołę Podstawową nr 2 – 3 osoby,
• Szkołę Podstawową nr 9 – 8 osób,
• Szkołę Podstawową nr 10 – 1 osoba,
• Szkołę Podstawową nr 14 – 1 osoba,
• Szkołę Podstawową nr 15 – 7 osób,
• Szkołę Podstawową Sportową – 1 osoba,
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 – 4 osoby,
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 – 2 osoby.

Komisja konkursowa oceniła prace uczestników, biorąc pod uwagę twórczą pomysłowość i wyobraźnię w zakresie przedstawienia tematu, walory estetyczne pracy, dobór techniki plastycznej i jej opanowanie oraz samodzielność wykonania i postanowiła przyznać następujące miejsca uczestnikom:

I miejsce

Magdalena Urban Szkoła Podstawowa nr 9

II miejsce
Julia Moczek Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
Tomasz Marquardt Szkoła Podstawowa nr 14

III miejsce
Małgorzata Gacek Szkoła Podstawowa nr 1
Izabela Dziubek Szkoła Podstawowa nr 9

Wyróżnienia otrzymali:

Amelia Mika Szkoła Podstawowa nr 1
Katarzyna Secemska Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

Ostatnią częścią projektu był występ mysłowickiego żeńskiego chóru Harmonia zorganizowany w bibliotece przy ul. Mikołowskiej dla seniorów, zaproszonych gości i czytelników biblioteki, którzy przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych celebrowali ten piękny Jubileusz.

Projekt „Jest taki kraj… Niepodległy” był doskonałą lekcją historii, angażującą różne pokolenia i wykorzystującą nowinki techniczne, jakże odmienną od tych realizowanych w szkolnych ławkach. Atrakcyjna forma escape roomu i gry edukacyjnej, połączona ze zdrową rywalizacją wykształciła w młodych ludziach umiejętności pracy zespołowej dla dobra wspólnego, natomiast konkurs plastyczny pokazał, że rośnie pokolenie zdolne, twórcze i wrażliwe.

Uroczysta gala podsumowująca projekt „Jest taki kraj… Niepodległy”, którą swoją obecnością zaszczyciła Pani Jolanta Tucharz – Sablik - Kierownik Zespołu Kultury i Sportu Urzędu Miasta Mysłowice oraz reprezentanci mysłowickiego Koła PZN, odbyła się 12 grudnia w Bibliotece Głównej przy ul. Strumieńskiego. Laureaci gier edukacyjnych oraz konkursu plastycznego otrzymali wiele gratulacji oraz nagrody, nauczyciele i opiekunowie Drużyn Niepodległości – podziękowania za włączenie się w realizację projektu oraz motywację swoich podopiecznych, a wszyscy pozostali uczestnicy – drobne upominki i podziękowania. Elementem wieńczącym to uroczyste wydarzenie było otwarcie wystawy pokonkursowej, którą można obejrzeć w Czytelni Głównej przy ul. Strumieńskiego do końca grudnia.

Źródło: MBP Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice