Dzień Włóczykija w MBP!

22 lipca 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Dnia 23 lipca świętujemy Dzień Włóczykija. Włóczykij kojarzy się większości ludzi z postacią z „Muminków” Tove Jansson, jednak Dzień Włóczykija to polska tradycja, której nazwa wzięła się od średniowiecznych studentów - żaków, nazywanych włóczykijami, którzy wędrowali od miasteczka do miasteczka zajmując się przedstawianiem amatorskich scenek czy poezji śpiewanej za pieniądze.

Obecnie włóczykij to każdy, kto kocha piesze wędrówki i czuje zew przygody, warto jednak przypomnieć tę szczególną bajkową postać, znaną wszystkim dzieciom i dorosłym nie tylko z książek, ale i ekranów telewizyjnych. Charakterystyczny zielony kapelusz, długi zielony płaszcz, szalik i plecak – to główne atrybuty literackiego Włóczykija.

Najlepszy przyjaciel Muminka jest typowym wędrowcem, lubiącym samotność, spokój, dlatego też stroni od towarzystwa. Trochę dziwak, jednak imponuje swą mądrością, którą potrafi wykorzystać udzielając przyjacielskiej pomocy. Lubi rozmyślać, zauważa to, czego inni nie widzą. Mieszka nad rzeką w namiocie, lubi grać na harmonijce, a czas spędza na licznych wędrówkach – kiedy zbliża się zima wyrusza w daleką wyprawę na południe, by na wiosnę znowu powrócić do Doliny Muminków.

Bibliotekarze z Filii nr 11 z okazji Dnia Włóczykija przygotowali wystawkę książek o Muminkach, zachęcając do ich wypożyczania. Być może tym razem to Ciebie Włóczykij zabierze na długą wędrówkę… Wystarczy tylko otworzyć książkę i strona za stroną śledzić drogę do Doliny Muminków.

Mat. nadesłany

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice