Chorwacja/wycieczka uczniów z SP10!

11 czerwca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

27 maja 2019 r. nasza  Dziesiątka wyruszyła w podróż do CHORWACJI. W szkolnej wycieczce, która trwała 6 dni, wzięli udział uczniowie klas: piątej, szóstych, ósmych i trzeciej gimnazjum. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki naszej szkoły: p. Katarzyna ADAMEK, p. Magdalena PASTUSZKA, p. Joanna PAPUGA oraz p. Dagmara KAWULOK.

Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić:  słoweńskie miasto Postojna, chorwacki Szybenik, Split, Trogir oraz wodospady Krka i jeziora Plitwickie. Po nocnej podróży przez Czechy i  Austrię dotarliśmy do Słowenii, która przywitała nas nietuzinkową JASKINIĄ POSTOJNA mającą blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy. Trasę turystyczną o długości 5,5 km pokonaliśmy tylko w 1,5 godziny, gdyż 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza przejechaliśmy kolejką elektryczną. Byliśmy zachwyceni wiedząc, że jaskinia uważana jest za jedną z najpiękniejszych i największych na świecie, przyciągającą tłumy turystów, z ważnymi osobistościami i koronowanymi głowami państw włącznie.

W środowy poranek odwiedziliśmy Park Narodowy Krka założony w roku 1985 w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Na terenie parku zafascynowani przepięknymi krajobrazami podążaliśmy za nurtem rzeki tworzącej wodospady, kaskady oraz bystrzyny.

Po południu słońce zaświeciło dla nas w Szybeniku- historycznym mieście Chorwacji. Zwiedziliśmy katedrę św. Jakuba, twierdzę i bramę Morską. Znaleźliśmy też czas, by posmakować miejscowych przysmaków: burka (to taki „polski kebab”), Štrukli, lawendowego miodu czy  baklavy…

Czwarty dzień podróży i mnóstwo wrażeń w Splicie największym chorwackim węźle komunikacji promowej, stolicy Dalmacji, którego mieszkańcy uchodzą z jednej strony za najlepiej ubranych  i najurodziwszych w całej Chorwacji, z drugiej – za fatalnych kierowców.

Niespieszny spacer pozwolił zobaczyć nam Pałac Dioklecjana, Porta Aurea (Złotą Bramę), Katedrę św. Dujama, Plac Ludowy oraz pasaż portowy.

Później nasz pilot zaproponował przejazd do TROGIRU – kolejnej adriatyckiej perełki, miasta określanego mianem „żywego muzeum”. Oprócz przechadzki  po Starym Mieście, odwiedzinach w Pałacu Ćipiko, katedrze, Kościele św. Barbary, ratuszu i loggii miejskiej znaleźliśmy czas na pyszne lody i zakup pamiątek.

Ostatni dzień naszej chorwackiej przygody i Park Narodowy Jezior Plitwickich położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Zwiedzanie Plitwickiego Parku Narodowego- rezerwatu UNESCO o unikalnym układzie jezior krasowych o krystalicznym błękitno-zielonym kolorze wprawiło nas w zachwyt i niewątpliwie było atrakcją przyrodniczą numer jeden. Nasza ekipa miała również okazję płynąć statkiem wśród malowniczych jezior i wodospadów. Rejs był dla nas chwilą odpoczynku i dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

Dla wielu uczestników wycieczki był to pierwszy samodzielny wyjazd zagraniczny. Dla niektórych pobyt w Chorwacji był spełnieniem marzeń. Wycieczka była dla nas praktyczną lekcją sztuki, geografii, historii i przyrody…  Na zawsze zapamiętamy te sześć dni w południowej Dalmacji – wyjątkowym rejonie Chorwacji, która oprócz słonecznych plaż i krystalicznie czystej wody oferuje niezapomnianą atmosferę dalmatyńskich miasteczek.

 

Mat. nadesłany

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice