ALERTFEST ogłasza pierwszych artystów!

18 maja 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Znamy pierwszych pięciu wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji mysłowickiego festiwalu AlterFest. W przedostatni weekend lipca, w wyjątkowej przestrzeni kościoła ewangelickiego, usłyszymy m.in. zespoły The Dumplings i Trupa Trupa.

W czwartek organizatorzy festiwalu AlterFest zaprezentowali pięciu wykonawców, którzy znajdą się w line-upie tegorocznej edycji imprezy. Wśród nich znalazł się m.in. duet The Dumplings, będący obecnie jednym z najpopularniejszych przedstawicieli polskiej sceny niezależnej oraz tworzący muzykę elektroniczną producent, wokalista i kompozytor Baasch. Podczas wydarzenia swoją muzykę zaprezentuje także Trupa Trupa – obecnie jeden z najpopularniejszych na świecie polskich zespołów, koncertujący na wielu ważnych europejskich festiwalach muzycznych, zespół, którego płyta zachwyciła dziennikarzy prestiżowego magazynu „The Rolling Stone”, a także znalazła się na liście „Great Overlooked Albums From 2017” amerykańskiego Newsweeka. Podczas AlterFestu usłyszymy również intrygującego pianistę Wojtka Szczepanika oraz młody gliwicki zespół Bukowicz- Zawsze staramy się, aby AlterFest był jak najbardziej różnorodny. Tutaj elektronika przeplata się z rasowym indie-rockowym graniem, a po klasycznych brzmieniach pojawia się hip-hop, którego w tym roku również nie zabraknie. Wierzymy w to, że każdy miłośnik dobrej muzyki znajdzie tutaj coś dla siebie – mówi Łukasz Prajer, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Jak zapowiadają organizatorzy, kolejnych artystów poznamy już w przyszłym tygodniu- Pojawią się zarówno czołowi przedstawiciele polskiej alternatywy, jak również ciekawi debiutanci, w tym świetny synthpopowy duet, o którym, jestem pewien, już wkrótce będzie bardzo głośno– dodaje Prajer.

Festiwal AlterFest odbędzie się w dniach 20-21 lipca w neogotyckim budynku kościoła ewangelickiego, znajdującym się w Mysłowicach przy ul. Powstańców 5. Bilety jednodniowe w cenie 40 zł oraz dwudniowe karnety w cenie 60 zł już wkrótce w sprzedaży.

The Dumplings The Dumplings to nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Elektropopowy duet mocno stawia na elektronikę w duchu nowych brzmień ale nie zapomina o chwytliwych piosenkach – znaku rozpoznawczym twórczości Justyny Święs i Kuby Karasia. Piosenka „Nie gotujemy” została obejrzana 5,5 mln razy w serwisie Youtube, a „Kocham być z Tobą” - ponad 8 mln. Piosenki The Dumplings znalazły się w filmie „Facet (nie) potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY” Teatru im. Juliusza Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim.

Baasch ceniony producent, wokalista i kompozytor, który objawił się jako kompozytor ścieżki dźwiękowej do głośnego i wielokrotnie nagradzanego filmu Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce”. Artysta otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup, wystąpił też na wielu festiwalach, m. in.  Orange Warsaw Festiwal, Tauron Nowa Muzyka i FreeFormFestival. Baasch to obecnie jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny synth-popowej. W jego twórczości wyraźnie zauważalne są elementy muzyki lat 80., choć nie brakuje w niej wpływu współczesnych brzmień. Muzykę doskonale uzupełnia nastrojowy, głęboki i nieco tajemniczy głos, brzmieniem przypominający Davida Gahana z Depeche Mode.

Trupa Trupa to trójmiejski zespół tworzący indie-rockowe brzmienia. Od 2015 roku grupa nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records. Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache. Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d'ailleurs, która wydała zremasterowaną wersję Headache na płycie winylowej. 27 października zeszłego roku zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną Jolly New Songs.
Zespół Trupa Trupa wystąpił dotychczas m.in. na amerykańskim festiwalu SXSW, angielskim Liverpool Sound City, holenderskim festiwalu Eurosonic, na francuskich Festivalach Soy i Rockomotives, a także na polskich festiwalach - OFF Festival, Open'er Festival, Ars Cameralis i Soundrive Festival. Koncerty zespołu były emitowane również na antenie TVP Kultura. Trupa Trupa za album Headache i Jolly New Songs została zgłoszona do Paszportów Polityki, jest także dwukrotnym laureatem nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej SZTORM ROKU za album LP i album ++.

Wojtek Szczepanik od imprez techno do występów w najlepszych salach filharmonii w Polsce, muzyczna ewolucja pianisty i wirtuoza Wojtka Szczepanika jest intrygująca i nieustająca. Pianista podchodzi do muzyki z intuicyjną refleksją rzadko spotykaną u tak młodych artystów. Jego drugi album, nagrany w drewnianym kościele, zatytułowany Instinct i wydany pod szyldem niszowej, szwedzkiej wytwórni 1631 Recordings, został skomponowany w obniżonym o 8 Hz standardzie strojenia A-432, by dopasować się do częstotliwości, z którą ludzkie ciało rezonuje i wchodzi w stan relaksu. Ale nie oczekujcie, że ten album Was uśpi i wprawi w stan medytacyjny. Ten młody kompozytor, spędził wiele weekendów w najlepszych berlińskich klubach techno i wiele nocy eksperymentując z syntezatorami, kontrolerami i innymi instrumentami elektronicznymi. Ci z Was, którzy uwielbiają autentyczne, intymne i dobrze przemyślane dźwięki, na pewno zachwycą się Wojtkiem Szczepanikiem.

Bukowicz pochodzący ze Śląska enigmatyczny projekt osadzony w nurcie shoegaze, noise, alternative. Pomimo faktu, że stawiają dopiero swoje pierwsze muzyczne kroki, ich brzmienia są bardzo przemyślane i dojrzałe. Muzyka zespołu z jednej strony jest szczera i autentyczna, z drugiej zaś nieoczywista i jak opisują ją sami artyści “Rzęzi, kroczy i się wylewa. Żali się. Raz zadrży, raz lekko przydusi”.

Materiał nadesłany

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice