Zmiana czasu z zimowego na letni!

24 marca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

W nocy z 24 na 25 marca br. (noc z soboty na niedzielę) nastąpi zmiana czasu; z godziny 2:00 na godzinę 3:00.

Zwyczajowo zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w marcu, natomiast zegarki na czas zimowy przestawiamy zwyczajowo w październiku. Są to określone terminy, jednak zwykle po prostu o nich nie pamiętamy i nie wiemy, kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Według zasady zmiana czasu na letni w 2018 powinna nastąpić w czwartą niedzielę marca, czyli 25.03.

Niedawno pojawił się pomysł, aby zlikwidować zmiany czasu w Polsce, który - co zaskakujące - niemal jednogłośnie został poparty przez wszystkie kluby. Niestety, do zmiany tej negatywnie ustosunkował się rząd. Okazuje się, że taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni.

Przestawić zegarek do przodu czy do tyłu? Ten problem pojawia się zawsze, gdy zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni lub odwrotnie. Choć wiele osób posiłkuje się urządzeniami elektronicznymi, w których godzina zmienia się automatycznie, to jednak fani zegarków analogowych muszą zmienić czas ręcznie.

Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do przodu, czyli z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będziemy spać o godzinę krócej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Źródło: Radio Zet

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice