UWAGA na oszustwa za pośrednictwem serwisów internetowych!

16 kwietnia 2021

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Coraz większa liczba zgłoszeń oszustw internetowych od osób, które tracą pieniądze, to skutek działalności cyberprzestępców. Większą uwagę śledczych zwrócili w ostatnim czasie oszuści, którzy za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów aukcyjnych wyłudzają pieniądze od jego użytkowników. Pamiętajmy, że to, czy przestępcy wyłudzą od nas pieniądze, zależy przede wszystkim od nas samych.

Podczas trwającej pandemii koronawirusa wiele osób znacząco zwiększyło czas, jaki spędzają w sieci internetowej. Z powodu czasowego zamknięcia niektórych sklepów handel stacjonarny zwolnił, a klienci zwiększyli swoje zainteresowanie handlem w internecie. Pamiętajmy o jednym - internetowi oszuści nie śpią i wykorzystują różne sposoby, aby nas okraść.

Serwisy sprzedaży internetowej są platformami, z których korzysta wielu użytkowników internetu. Dla cyberprzestępców są to z kolei miejsca, w których mogą szukać nielegalnego zarobku. W ostatnim czasie w naszym mieście odnotowaliśmy kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzeń za pośrednictwem znanego serwisu aukcyjnego. Kolejny raz alarmujemy o procederze i ostrzegamy potencjalne ofiary tego typu ataków.

Przestępcy biorą na cel osoby, które chcą sprzedać w serwisie swój towar. Oszuści pod pretekstem zakupu umieszczonego w ogłoszeniu towaru, przesyłają link, który przekierowuje do złudnie podobnej witryny tej platformy. Wraz z linkiem potencjalna ofiara otrzymuje instrukcję postępowania, aby odebrać pieniądze za rzekomo opłacone wcześniej zamówienie celem finalizacji transakcji. W taki sposób przestępcy uzyskują dostęp do kart płatniczych lub rachunków bankowych sprzedającego.

Pamiętajmy! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich zgromadzonych środków.

Info: KMP Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice