Uwaga na internetowe superokazje!

26 lipca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Internetowe zakupy cieszą się niesłabnącą popularnością. Bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie, z dostawą pod wskazany adres możemy kupić niemal wszystko. Powinniśmy jednak pamiętać, że w sieci także możemy paść ofiarą przestępstwa. Sprzyja temu anonimowość oferentów oraz rutyna, pośpiech i nieuwaga kupujących. Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi.

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych, czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Zawsze sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na ,,superokazje". Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet gdy mieszkamy daleko, zapytajmy czy po towar można zgłosić się osobiście. Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci.

Jeśli jednak padłeś ofiarą oszustwa:

- Poinformuj jak najszybciej administratorów danego serwisu/portalu aukcyjnego,

- Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, wydruk ze strony zawierający opis i numer aukcji itp.

- Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu
zamieszkania jednostki policji.

Składając zawiadomienie o oszustwie internetowym należy posiadać:

- Dane dotyczące aukcji, jej numer, datę, przedmiot oraz cenę (najlepiej wydruk),

- Posiadane dane sprzedającego takie jak: dane osobowe z adresem, numer rachunku, nr telefonu,

- Dowód wpłaty/przelewu pieniędzy na konto sprawcy (wydruk z banku lub oryginał przekazu pocztowego),

- informacje dotyczące IP komputera, z którego dokonano o zakupu.

Pamiętajmy także, że kupując różnego rodzaju urządzenia, narzędzia i przedmioty po znacznie zaniżonych cenach rynkowych możemy narazić się na odpowiedzialność karną, jeśli sprzedawca wszedł w ich posiadanie w sosób nielegalny.

Źródło: KMP Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice