Porady dla odwiedzających cmentarze!

28 października 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Najbliższe dni to czas porządkowania grobów naszych bliskich. W nadchodzącym okresie, w ciszy i zadumie, wielu z nas odda się atmosferze dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nie zapominajmy jednak, że są osoby, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i brak uwagi, jako okazję do kradzieży. Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do kilku praktycznych porad.

- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy wartościowych przedmiotów, a jeśli zdecydujemy się na to - nie trzymajmy tych rzeczy w łatwo dostępnej torebce czy saszetce. Złodzieje często wykorzystują tłok, aby niespostrzeżenie kogoś okraść!

- Kieszonkowcy często obserwują osoby pozostawiające obok nagrobków torebki i oddalające się tylko na chwilę, aby nabrać wody dla roślin lub wyczyszczenia pomnika. Ta chwila nieuwagi wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego rzeczy wartościowe zawsze zabierajmy ze sobą i w żadnym wypadku nie zostawiajmy ich „bez opieki”.

- Apelujemy również, aby w samochodach w miejscach widocznych, nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że „okazja czyni złodzieja” - może to sprowokować sprawców do włamania i kradzieży.

Pamiętajmy! 

NIEDOPUSZCZALNE jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu! W okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych, kierowcy powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości.Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia.

- W przypadku, gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci - należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń.

- Piesi powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku z poboczy. Przed wejściem na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

- Pamiętajmy o odblaskach! Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno – zimowej, nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem, ale także w mieście, gdzie stosunkowo często dochodzi do potrąceń pieszych.

Źródło: KMP Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice