Podaruj Nero ciepły kąt!

28 października 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Nero od przeszło 2 lat przebywa w mysłowickim schronisku. Bez żadnej ściemy można powiedzieć, że bardzo źle znosi schroniskową rzeczywistość. Z miesiąca na miesiąc nadzieja gaśnie, na dodatek nadchodzą mrozy, każdy dzień to walka o przetrwanie!

Jeżeli uważasz, że rasowy owczarek jest za duży na Twoje siły i możliwości to Nero czeka właśnie na Ciebie. Z powodu umaszczenia/urody Nero wśród wolontariuszy nazywany jest mini owczarkiem. Nero to kilkuletni, średniej wielkości kundelek, sięgający do kolana. Jest uroczym czworonogiem, do ludzi nastawiony niezwykle przyjaźnie. Lgnie do człowieka, chce się przytulać, głaskać, lubi się miziać. Na widok zbliżającego się człowieka do schroniskowego boksu  macha przyjaźnie ogonem. Bywa, że szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę i przekrzyczeć psich „rywali”, w oczach potencjalnych opiekunów. Bliskość człowieka sprawia, że Nero chociaż na chwilę zapomina o sytuacji w której się znalazł.

Na gwałtowniejsze ruchy, nieznane dźwięki reaguje strachem. Być może w przeszłości był bity przez poprzedniego właściciela. Nero bez problemu pozwala zapiąć smycz. Na spacerze wszystko go interesuje. Gdy znajdzie jakiś interesujący dla niego trop bywa, że ciągnie na smyczy, bo koniecznie chce sprawdzić co tam jest smacznego.

W kontaktach z innymi psami Nero bywa zaczepny, zdecydowanie wymaga w tej kwestii pracy. Na większość mijanych psów reaguje nerwowo, ewidentnie te zachowanie jest spowodowane strachem i poczuciem niepewności. Należy stopniowo oswajać go z psimi kolegami. Do tego potrzebne są regularne spacery, kilka razy dziennie. Niestety w warunkach schroniskowych jest to niemożliwe. Być może powodem właśnie takich negatywnych relacji z czworonożnymi kolegami jest stres związany z pobytem w schronisku. Dobrze byłoby, aby w nowym domu Nero był jedynakiem.

Nie znamy również reakcji Nero na towarzystwo kotów oraz małych dzieci. Jednak na chwilę obecną nie zaobserwowaliśmy żadnych negatywnych reakcji w stosunku do człowieka. Szukamy dla Nero cierpliwego, ciepłego i opanowanego opiekuna, który z jednej strony pozwoli mu się wyciszyć i pomoże opanować nadmiar negatywnych emocji jakie nim targają, a z drugiej nauczy odpowiednich zachowań. Nero jest młodym, pojętnym psiakiem. Miał niestety pecha w życiu i trafił na niewłaściwych ludzi, którzy zaniedbali jego proces socjalizacji (kontakty z innymi psami) oraz przez których podzielił los schroniskowych psów.

Teraz Nero potrzebuje odpowiedzialnego człowieka, który pokaże mu, że ludzie nie są źli! Nero cały czas uczy się ufać ludziom, mimo że kiedyś go zawiedli.

Zapraszamy na spacery zapoznawcze w towarzystwie wolontariusza (w naszym schronisku nie ma adopcji "z marszu", lecz dopiero po kilku spacerach zapoznawczych zapada decyzja o adopcji).

Kontakt z wolontariuszką w sprawie adopcji: 519 806 318.

Nero cały czas czeka w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Mysłowicach (woj. śląskie).

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice