Ogólnopolska zbiórka używanych okularów dla Afryki!

21 sierpnia 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Mysłowicka Fundacja Bajtel - Mysłowice Pomagają wspiera III Ogólnopolską zbiórkę używanych okularów dla Afryki., która potrwa do 25.09.2019 r. Jeśli masz w domu niepotrzebne używane okulary albo używane okulary słoneczne, to w końcu się z nimi rozstań, ale nie wyrzucaj – przekaż tym, którzy ich potrzebują.

W Afryce większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą, brakuje tam specjalistów i sprzętu do badania wzroku, a koszt każdej pary okularów jest bardzo wysoki. Efekt jest taki, że nawet jeśli uda się zdiagnozować u pacjenta wadę wzroku, to nie będzie go stać na zakup okularów. Zdarza się, że miejscowi muszą z tego powodu zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

Co zbieramy?

– przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych
– używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm)

Jak przygotować okulary?

– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
– Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, aby nie tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania lub też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
– Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

- Za każdą parę okularów serdecznie dziękujemy! Jeszcze w tym tygodniu powstanie lista punktów odbioru okularów będzie to między innymi Urząd Miasta, Mosir, Park Słupna lub też zostaną przeprowadzone zbiórki podczas rożnych festynów - mówi Katarzyna Polok - Marcol, z Fundacji Bajtel Mysłowice Pomagają.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice