Przemoc domowa - nowa procedura karania sprawców

17 grudnia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

30 listopada weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa, czyli nowa procedura karania sprawców przemocy domowej.

Z dniem wejścia nowej procedury policjantom zostały nadane nowe uprawnienia. Na podstawie nowych przepisów funkcjonariusze przeprowadzający interwencję domową, dotyczącą stosowania przemocy domowej, mają prawo wydać sprawcy tej przemocy nakaz natychmiastowego opószczenia na okres 14 dni wpólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego otoczenia. Mundurowi mogą go wydać nawet w sytuakcji, kiedy sprawca przemocy nie będzie obecny w domu. Po wydaniu nakazu opuszczenia mieszkania, natychmiast zostanie poinformowany o tym także prokurator.

Do tej pory ofiara przemocy, często kobieta z dziećmi była zmuszona ucieć z domu albo w najgorszym przypadku pozostać ze sprawcą pod jednym dachem. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zwracają jednak uwagę, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe i warto pamiętać, że w naszym mieście jest miejsce, w którym osoby z róznymi problemami, nie tylko dotknięte przemocą domową znajdą pomoc. Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest to miejsce, do którego mogą przyjść mysłowiczanie znjadujący się w trudnej sytuacji życiowej. Znajdą tu pomoc psychologiczną, prawną, ale także socjalną czy finansową.

By uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić lub przyjść. Ośrodek prowadzi również programy korekcyjno-edukacyjne i psychologiczno-terapeutyczne dla sprawców przemocy, do których może się zgłosić każdy chętny.

Źródło: itvm.pl

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice