Już 11 zdarzeń z udziałem pieszych od początku roku!

03 marca 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Od początku 2020 roku na drogach naszego miasta doszło do 11 zdarzeń z udziałem pieszych. Niestety jedna osoba poniosła śmierć. Trudne warunki atmosferyczne związane z częstymi opadami deszczu dają się mocno we znaki wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych.

Trudne warunki atmosferyczne związane z częstymi opadami deszczu dają się mocno we znaki wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Słaba widoczność w ciągu dnia i wcześnie zapadający zmrok  utrudniają dostrzeżenie pieszego, a śliska nawierzchnia jezdni skutkuje opóźnioną reakcją kierowców na występujące zagrożenie. Brak elementów odblaskowych na odzieży pieszych oraz noszenie ciemnych ubrań jeszcze pogarszają sytuację. Zbyt późne dostrzeżenie pieszego przekłada się na zwiększoną liczbę potrąceń pieszych. Dlatego po raz kolejny zachęcamy pieszych do noszenia odblasków – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Element odblaskowy widoczny z daleka na naszym ubraniu to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas zobaczy i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji.

Podczas pogorszonych warunków drogowych również kierujący powinni w sposób szczególny uważać na drodze. Zaparowane szyby, nienależyta obserwacja przedpola jazdy, nieuwaga i niedostosowanie prędkości do panujących warunków to czynniki, które bezpośrednio wpływają na stan bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że długość drogi hamowania uzależniona jest nierozłącznie od występujących opadów atmosferycznych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego – tak pieszych, jak i kierujących, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Przy tak trudnych warunkach drogowych WSZYSCY UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO powinni uruchomić wyobraźnię i zdolność przewidywania, aby za wszelką cenę poprawić bezpieczeństwo na drodze .

Info: KMP Mysłowice

foto: pixabay

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice