Fałszywi policjanci nadal aktywni! Uważajmy na nowe legendy!

02 marca 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Oszuści działający metodą "na policjanta" wciąż są aktywni i modyfikują legendy, pod którymi próbują wyłudzić pieniądze od osób starszych. Tylko wczoraj otrzymaliśmy 8 zgłoszeń o telefonach od osób podających się za policjantów. Tym razem oszuści próbowali wmówić seniorom, że ktoś podrobił ich dowód osobisty i będzie chciał wypłacić pieniądze z konta bankowego. Na szczęście żadna z tych osób nie dała się oszukać i nie przekazała przestępcom żadnych pieniędzy.

Oszuści działający metodą "na policjanta" nadal są aktywni i wciąż próbują oszukać osoby starsze. Mysłowiccy policjanci wczoraj ponownie otrzymywali zgłoszenia od osób starszych o próbach oszustwa metodą "na policjanta". Tym razem próbowali przekonać seniorów do wypłaty pieniędzy z banku informując ich, że przestępcy podrobili dowód osobisty i będą chcieli go wykorzystać do wypłaty gotówki z banku. Oczywiście żeby temu zapobiec trzeba jak najszybciej jechać do banku, wypłacić pieniądze zanim zrobi to oszust i przekazać rzekomemu policjantowi. Na szczęście żadna z osób nie dała się wczoraj nabrać oszustom.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił na telefon stacjonarny i chciał pieniądze – jak najszybciej zakończmy tą rozmowę!

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności.

Zwracamy się również do bliskich osób starszych. Zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Sprawdzimy każdy taki sygnał. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Pamiętać należy również o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę lub wykonać połączenie z innego telefonu.

Źródło: KMP Mysłowice

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice