Bezpłatne badania na HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) oraz diagnozowanie w kierunku cukrzycy i otyłości wśród mieszkańców Mysłowic!

19 lipca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W tym dniu w Mysłowicach podczas charytatywnej akcji „Bajtel na fali”, dzięki współpracy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych i Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia zakażeń wirusem HCV, sprawcy wirusowego zapalenie wątroby typu C, popularnie zwanego żółtaczką typu C albo żółtaczką wszczepienną oraz wykonać przesiewowe badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy i otyłości.

 

Z badania może skorzystać każdy, kto zechce poddać się szybkiemu badaniu z krwi z opuszka palca. Wynik badania dostępny jest już po 20 minutach. W akcji łącznie do wykorzystania jest kilkaset testów anty-HCV, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem HCV. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać ani rejestrować. Wystarczy udać się do punktu  ID Clinic, która wykona testy.

Ponadto, Telecare S.A., w ramach realizowanego projektu ze środków Unii Europejskiej, podczas akcji wykona dla mieszkańców Mysłowic w wieku 18-40 lat bezpłatną diagnozę w kierunku otyłości, obejmującej: pomiar wagi, wzrostu i obwodu tali, a dla osób w wieku 35-64 lat bezpłatne badanie w kierunku rozpoznania cukrzycy.

HCV jest groźnym wirusem przenoszonym przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Pierwszymi objawami choroby są nudności, osłabienie, uczucie zmęczenia, dolegliwości układu pokarmowego i osłabiony apetyt. Wirusowe zapalenie wątroby zabija na świecie 1,4 mln osób rocznie, czyli więcej niż AIDS. Ponad 90% osób zakażonych wirusem HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Według badań aż 81% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV.

HCV to podstępny wirus, który przez wiele lat rozwija stan zapalny wątroby, najczęściej nie dając żadnych objawów. Ujawnia się po wielu latach, kiedy choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium. WZW C jest odpowiedzialne za blisko 70% przypadków raka wątroby w Europie. Nie dysponujemy szczepionką przeciw zakażeniu HCV, musimy jednak pamiętać, że wczesne podjęcie leczenia, dzięki nowym terapiom, pozwala na całkowite wyleczenie WZW typu C i uniknięcia późnych następstw zakażenia jakimi są marskość i nowotwór wątroby.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z badań profilaktycznych, bo zdrowie jest najważniejsze!

28 lipca 2019 r. (niedziela), od godziny 14:00
ul. Spacerowa 60
Mysłowice Wesoła – Fala

Dariusz Wójtowicz – Prezydent Miasta Mysłowice
Dorian Mateja – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Marta Ostrowska – Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych

Mat. nadesłany

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice