Uzupełniono oznakowanie, Straż Miejska może działać!

01 marca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Interwencje

Jak już pisaliśmy w naszym serwisie, na ulicy Oświęcimskiej ustawiono oznakowanie pionowe dotyczące ścieżki rowerowej i chodnika. Straż Miejska ma zatem prawo zacząć działać w tym temacie i przypomina, że pozostawienie (zaparkowanie) pojazdu na ścieżce rowerowej jest wykroczeniem.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. z późn. zm. Prawo o ruchu drogowym wyjaśnia, że: „droga (ścieżka) dla rowerów oznacza drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi”. Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze (ścieżce) rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej.

Za powyższe wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny, natomiast w postępowaniu przed sądem grzywna sięgnąć może nawet do 5 tys. zł. Zakaz dotyczy również zatrzymywania się na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu także za nimi. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 300 złotych i 1 punkt karny.

Dotychczas większość z ujawnionych wykroczeń dotyczących parkowania lub postoju na odcinku ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Oświęcimskiej strażnicy miejscy kończyli pouczając kierujących.

Od 20 lutego wykroczenia tego typu będą rozliczane surowiej. Na kierujących nie stosujących się do oznakowania strażnicy będą nakładać mandaty karne, a wobec kierujących pojazdami, którzy nagminnie łamią przepisy, będą kierowane wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Źródło: Straż Miejska Mysłowice

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice